Turcja sięga po kurdyjskich uchodźców w Polsce

Opublikowano: 17.11.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3777

Policja aresztowała kurdyjskiego uchodźcę w Polsce, realizując nakaz ścigania przez Interpol wprowadzony przez Turcję.

Cihan Tunç został zatrzymany dziś rano przez policję w swoim mieszkaniu. W Polsce posiada status ochrony międzynarodowej, rodzinę i prowadzi restaurację. Działania policji to realizacja listu gończego wprowadzonego do systemu Interpolu przez Turcję. W Turcji za prokurdyjską działalność grozi mu 9 lat więzienia.

Zdaniem reportera Witolda Repetowicza, specjalisty od Bliskiego Wschodu, który zna sprawę kurdyjskiego uchodźcy z pierwszej ręki, jest to forma prześladowania ze strony Turcji. Turcja bezprawnie wykorzystuje system Interpolu do wprowadzania nakazów, które służą do prześladowania oponentów reżimu Erdogana. Tunç i inni Kurdowie mieszkający w Polsce mieli narazić się reżimowi tureckiemu organizując demonstracje przeciwko tureckiej inwazji na tereny północno-wschodniej Syrii zamieszkałe przez Kurdów.

Opinię Repetowicza potwierdzają podobne sytuacje w innych krajach, gdzie Turcja próbowała doprowadzić do ekstradycji Kurdów i opozycjonistów tureckich. W 2018 roku w Pradze na wniosek Turcji został zatrzymany jeden z byłych liderów kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej (PYD) Salih Muslim. Dwa dni później został uwolniony przez Czeski sąd mimo, że Turcja oficjalnie oskarża go o przygotowanie zamachu bombowego w Ankarze w 2016 roku. Dopiero jednak po ponad roku Interpol skasował czerwoną notę wystawioną przez Turcję, która kładzie obowiązek na policji zatrzymania osoby poszukiwanej w celu ekstradycji.

Turcja wykorzystywała także bezprawnie system Interpolu w Wielkiej Brytanii, gdzie próbowała doprowadzić do ekstradycji Hamdia Akına İpeka właściciela mediów krytycznych wobec Erdogana i skonfiskowanych w Turcji. Jednak sądy w Wielkiej Brytanii uznały działania Turcji za politycznie motywowane i wstrzymały procedurę. Turcja coraz szerzej zyskuje opinię kraju, który nadużywa systemu czerwonych not do prześladowania i zastraszania opozycji. Mimo to w 2021 roku Intrepol zgodził się, by w tym państwie członkowskim odbyło się walne zgromadzenie organizacji.

Jak zachowa się w tej sprawie polski sąd? Repetowicz chociaż liczy, że sąd podejmie podobne decyzje jak w innych krajach Unii Europejskiej, to zapowiada, że będzie monitorował sytuację kurdyjskiego uchodźcy.

Autorstwo: (j)
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 12, średnia ocena: 4,25 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o