Turcja sięga po kurdyjskich uchodźców w Polsce

Opublikowano: 17.11.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4512

Policja aresztowała kurdyjskiego uchodźcę w Polsce, realizując nakaz ścigania przez Interpol wprowadzony przez Turcję.

Cihan Tunç został zatrzymany dziś rano przez policję w swoim mieszkaniu. W Polsce posiada status ochrony międzynarodowej, rodzinę i prowadzi restaurację. Działania policji to realizacja listu gończego wprowadzonego do systemu Interpolu przez Turcję. W Turcji za prokurdyjską działalność grozi mu 9 lat więzienia.

Zdaniem reportera Witolda Repetowicza, specjalisty od Bliskiego Wschodu, który zna sprawę kurdyjskiego uchodźcy z pierwszej ręki, jest to forma prześladowania ze strony Turcji. Turcja bezprawnie wykorzystuje system Interpolu do wprowadzania nakazów, które służą do prześladowania oponentów reżimu Erdogana. Tunç i inni Kurdowie mieszkający w Polsce mieli narazić się reżimowi tureckiemu organizując demonstracje przeciwko tureckiej inwazji na tereny północno-wschodniej Syrii zamieszkałe przez Kurdów.

Opinię Repetowicza potwierdzają podobne sytuacje w innych krajach, gdzie Turcja próbowała doprowadzić do ekstradycji Kurdów i opozycjonistów tureckich. W 2018 roku w Pradze na wniosek Turcji został zatrzymany jeden z byłych liderów kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej (PYD) Salih Muslim. Dwa dni później został uwolniony przez Czeski sąd mimo, że Turcja oficjalnie oskarża go o przygotowanie zamachu bombowego w Ankarze w 2016 roku. Dopiero jednak po ponad roku Interpol skasował czerwoną notę wystawioną przez Turcję, która kładzie obowiązek na policji zatrzymania osoby poszukiwanej w celu ekstradycji.

Turcja wykorzystywała także bezprawnie system Interpolu w Wielkiej Brytanii, gdzie próbowała doprowadzić do ekstradycji Hamdia Akına İpeka właściciela mediów krytycznych wobec Erdogana i skonfiskowanych w Turcji. Jednak sądy w Wielkiej Brytanii uznały działania Turcji za politycznie motywowane i wstrzymały procedurę. Turcja coraz szerzej zyskuje opinię kraju, który nadużywa systemu czerwonych not do prześladowania i zastraszania opozycji. Mimo to w 2021 roku Intrepol zgodził się, by w tym państwie członkowskim odbyło się walne zgromadzenie organizacji.

Jak zachowa się w tej sprawie polski sąd? Repetowicz chociaż liczy, że sąd podejmie podobne decyzje jak w innych krajach Unii Europejskiej, to zapowiada, że będzie monitorował sytuację kurdyjskiego uchodźcy.

Autorstwo: (j)
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.