Tłumy protestowały przeciwko Lex TVN

Opublikowano: 20.12.2021 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1975

Wczoraj w całej Polsce odbyły się masowe demonstracje przeciwko nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. „lex TVN”, które w ocenie części polityków i społeczeństwa oznacza koniec wolnych mediów w kraju. Nowe prawo czeka teraz na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Piątkowa decyzja Sejmu wywołała w mediach prawdziwą burzę. Przypomnijmy, przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącymi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, której właścicielem jest amerykańskie Discovery. W związku z decyzją Sejmu ws. Lex TVN na dziś w całej Polsce zapowiedziano protesty. Demonstracje organizuje m.in. Komitet Obrony Demokracji, który na swoim profilu na „Facebooku” opublikował mapę zaplanowanych wydarzeń.

„VETO! WOLNE MEDIA, WOLNI LUDZIE, WOLNA POLSKA! 19 grudnia, niedziela, 2021 roku o godz. 19 pod Pałacem Prezydenckim i w całej Polsce” – napisano na profilu KOD na „Facebooku”.
Uczestnicy protestów opublikowali w sieci zdjęcia i nagrania z protestów. Widać na nich, że w niektórych miastach demonstracje zgromadziły prawdziwe tłumy. Jedna z największych demonstracji przeciwko Lex TVN rozpoczęła się po godz. 19:00 w Warszawie, gdzie przed protestującymi wystąpił m.in. Jacek Żakowski i Edward Miszczak. W proteście uczestniczy też wielu polityków opozycji, którzy dzielą się w sieci fotografiami i nagraniami z ulic Warszawy. Korespondent Sputnika prowadzi na naszym koncie na Facebooku relację na żywo z protestów w stolicy (patrz wideo niżej).

Protesty zorganizowano w ponad 120 polskich miastach, w stolicy ze sceny do zgromadzonych przemawiali działacze opozycji, m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, posłanka znana z walki o prawa kobiet Barbara Nowacka oraz Donald Tusk, który wystąpił jako pierwszy i zacytował słynny wiersz Czesława Miłosza pt. „Który skrzywdziłeś”. „Jesteśmy tu dziś w obronie wolnych mediów, wolnego słowa, ale chciałbym, byśmy każdego dnia myśleli, pamiętali też o tych, którzy nie mogą związać końca z końcem, bo drożyzna zabija ich budżety domowe, o tych wszystkich, którzy siedzą dziś zrozpaczeni w domu, bo dla ich bliskich chorych na Covid nie ma miejsca w szpitalu. O tych wszystkich, którzy są przez tę władzę upokarzani, jak Sebastian z Seicento, na którego ruszyła cała machina państwowa” – powiedział w niedzielę szef PO Donald Tusk podczas protestu w Warszawie przeciwko uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Szef PO podkreślił, że mówi m.in. w imieniu tych, „którzy nie mogli wyjść na ulice polskich miast w obronie wolnych mediów, ale byli na przykład kilka tygodni temu tu z nami, na ulicach Warszawy i innych miast w obronie Polski europejskiej, w imieniu tych, którzy ciągle protestują w Białym Miasteczku, w imieniu pracowników cywilnych sądów i prokuratury, którzy też niedaleko od Białego Miasteczka cierpliwie walczą o swoje”. „Gdy będziemy razem solidarni, wygramy, zmieciemy razem tę władzę, nie będzie po nich śladu” – zapewnił lider PO.

Przytoczył również słowa Czesława Miłosza, które umieszczono na pomniku poległych stoczniowców w Gdańsku po tym, jak zwyciężyła Solidarność. „Ci ludzie, którzy wówczas te słowa Czesława Miłosza umieścili na pomniku stoczniowców, oni dziś by dedykowali dokładnie te same słowa tej władzy, która dziś Polskę rujnuje” – zaznaczył Tusk. „Te słowa jakże dobrze pasują do tego dzisiejszego naszego spotkania. Adresuję je do mieszkańca tego Pałacu i jego mocodawcy: “Nie bądź bezpieczny, poeta pamięta. Możesz go zabić, urodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy. Lepszy dla Ciebie byłby świt zimowy i sznur, i gałąź pod ciężarem zgięta”. Pamiętajcie o tych słowach wielkiego poety, pamiętajcie o tym, co czeka każdą władze, która sprzeniewierza się ojczyźnie” – zakończył Tusk.

Po wystąpieniu szefa PO w internecie pojawiły się komentarze, że groził on prezydentowi Dudzie. „Donald Tusk krzyczy, że po obecnym polskim rządzie »nie zostanie nawet ślad« i kończy cytatem: »Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy – i sznur i gałąź pod ciężarem zgięta«. Zemsta i nienawiść. Czyste zło. Brak pozytywnego programu. Oto oferta PO dla Polaków. Dziękujemy za szczerość!” – napisał na „Twitterze” sekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz. „Życzyć przeciwnikowi śmierci samobójczej. Publicznie. Donald Tusk do wielu rzeczy już nas przyzwyczaił, ale to…” – tak skomentował z kolei wypowiedź Tuska szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego i była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz stwierdziła natomiast, że wypowiedź Tuska to „w istocie wezwanie do zabójstwa prezydenta”.

W związku z piątkową decyzją Sejmu i skierowaniem nowelizacji do podpisu do Andrzeja Dudy, stacja TVN wystosowała do prezydenta specjalny apel. „Atak na wolność mediów ma daleko idące konsekwencje dla przyszłości Polski. Niszczone są wzajemne relacje z USA, największym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju. Nie możemy na to pozwolić! Potrzebujemy silnej, opartej na zaufaniu współpracy z międzynarodowymi partnerami” – napisano w apelu, pod którym zbierane są podpisy. Według ostatnich informacji pod apelem podpisało się już milion osób.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. NORB 20.12.2021 19:49

  Szkoda, że tak tłumnie nie krzyczeli jak wprowadzali i dalej wprowadzają zamordyzm maseczkowo-szczypawkowy. Szkoda, że nie było wzburzenia jak zamykano ludziom działalności gospodarcze, sklepy, fryzjerów, restauracje itd. Jak sanepid stosował gestapowskie metody i zamiast badać np. żywność czy nie zawiera glifosatu, antybiotyków, nadmiaru konserwantów itd. Prezydent juda przechwala się że szczepił się ze swoją małżonką szczypawką z abortowanych płodów dzieci … Szkoda, że wtedy nie okazywano wzburzenia i całej tej maskarady. Jak dla mnie, KAŻDA stacja TV czy radiowa, która wzięła udział w promowaniu szczypawek i całego tego zamordyzmu – nie tylko może, ale powinna zniknąć – tak dla dobra narodu.

 2. robcioRR 21.12.2021 00:32

  Zaprzancy i zdrajcy

 3. Cami 22.12.2021 17:04

  a czemu Tvn – tez ich nie podjudzal jak tuskoslugusy zwiekszaly nam wiek emerytalny i zabieraly siano z ofe?
  zal patrzec na ta zmanipulowna przez media najezdzcow i antypolskich z PO oderwanych od koryt

  https://konserwatyzm.pl/piasta-nie-bede-plakal-po-tvn/

  a co do plandemii/szczepionek powinno zastanowic jedno – nie slyszale o chocby jednym zgonie /ciezki zachorowaniu wsrod tych wszystkich p oslow z law sejmowych – daje do myslenia czy nadal nie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.