Teleskop Keplera może przestać działać

Opublikowano: 05.05.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 538

Teleskop kosmiczny Keplera – szukający planet pozasłonecznych – ma coraz poważniejsze kłopoty. Kontynuacja jednej z najbardziej udanych misji w dziejach badań kosmicznych stoi pod znakiem zapytania. Psuje się system sterujący ustawieniem teleskopu. Dla Keplera, który wypatruje planet, przesłaniających na chwile blask swoich gwiazd, to sprawa kluczowa.

Teleskop Keplera dla stabilizacji wykorzystuje działanie trzech szybko wirujących kół reakcyjnych, rodzaju żyroskopów. Kiedy w marcu 2009 roku wyruszał na orbitę, miał cztery takie koła, w tym jedno zapasowe. Niestety jedno z nich (koło numer 2) w ubiegłym roku się popsuło.

Od początku tego roku szwankuje żyroskop numer cztery. Kierownictwo misji z Ames Research Center w Moffett Field w Kalifornii ogłosiło właśnie, że mimo prób korekty jego działania, problemy nie ustały i poważna awaria wydaje się już tylko kwestią czasu.

Planowaną początkowo na 3,5 roku misję teleskopu Keplera NASA wydłużyła już do 2016 roku. Wyniki jego obserwacji przerosły wszelkie oczekiwania. Kepler wskazał do tej pory 2740 możliwych planet, 122 z nich udało się już zidentyfikować. Jeśli jednak układ stabilizacji zawiedzie, kolejne badania będą znacznie trudniejsze. Kierownictwo misji bada możliwość wykorzystania do stabilizacji silników manewrowych teleskopu i ocenia na jak długo wystarczy im paliwa.

Kłopoty samego Keplera nie oznaczają, że w najbliższym czasie nie poznamy kolejnych prawdopodobnych pozasłonecznych układów planetarnych. Na razie przeanalizowano zaledwie około połowy przesłanych przez teleskop danych. W tych, których jeszcze nie przeliczono z pewnością kryją się kolejne odkrycia.

Opracowanie: wibi
Na podstawie: rmf24.pl
Źródło: Losy Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.