Tania praca problemem dla przemysłu

Opublikowano: 12.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 879

Nie pierwszy już raz pojawiają się informacje o zacofaniu naszego kraju, jeśli chodzi o automatyzację i robotyzację pracy w przemyśle. Niskie wynagrodzenia nie dopingowały dotychczas przedsiębiorstw do wprowadzania zmian, dlatego wraz ze wzrostem pensji stają się one coraz mniej rentowne. Pod tym względem zostajemy daleko w tyle za naszymi oboma południowymi sąsiadami.

Uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zwracali uwagę na problemy polskich firm produkcyjnych. Ich zdaniem niemal w ogóle nie inwestują one w roboty, ponieważ praca w Polsce jest wciąż niezwykle tania. Tymczasem może się to obrócić przeciwko polskiej gospodarce, bo przestanie ona być konkurencyjna wobec rynków o dużo większym nasyceniu robotami.

Specjaliści zauważają, że dużo bardziej skłonni do automatyzacji są przedsiębiorcy z państw, w których koszty pracy i wynagrodzenia są wyższe. Przykładów nie trzeba zresztą daleko szukać. Czechy i Słowacja mają większe nasycenie produkcji robotami, dlatego pracownicy tamtejszego przemysłu już od dawna uczą się pracować z robotami. Dzięki temu będą lepiej przygotowani na wyzwania pojawiające się w przyszłości.

Co więcej, na horyzoncie właściwie nie widać perspektyw automatyzacji i robotyzacji produkcji w naszym kraju. Wspomniane firmy w państwach o wyższych kosztach pracy są bardziej skłonni unowocześniać swoje przedsiębiorstwa, bo wiedzą, że dzięki temu zwiększają swoją efektywność. Tymczasem w Polsce dziury w regulacjach prawa pracy powodują, iż firmy mogą dalej oferować niskie stawki swoim pracownikom.

Od kilku lat widać z tego powodu coraz niższą rentowność przedsiębiorstw z sektora produkcyjnego. Firmy te muszą więc mierzyć się z coraz większą konkurencją, a z powodu swojego zacofania dużo bardziej odczuwają podnoszenie się cen energii, kosztów pracy ludzkiej i cen materiałów. Innowacyjność wymusić może tylko spadająca dostępność rąk do pracy.

Na podstawie: Pulshr.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o