Tania praca problemem dla przemysłu

Opublikowano: 12.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1037

Nie pierwszy już raz pojawiają się informacje o zacofaniu naszego kraju, jeśli chodzi o automatyzację i robotyzację pracy w przemyśle. Niskie wynagrodzenia nie dopingowały dotychczas przedsiębiorstw do wprowadzania zmian, dlatego wraz ze wzrostem pensji stają się one coraz mniej rentowne. Pod tym względem zostajemy daleko w tyle za naszymi oboma południowymi sąsiadami.

Uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zwracali uwagę na problemy polskich firm produkcyjnych. Ich zdaniem niemal w ogóle nie inwestują one w roboty, ponieważ praca w Polsce jest wciąż niezwykle tania. Tymczasem może się to obrócić przeciwko polskiej gospodarce, bo przestanie ona być konkurencyjna wobec rynków o dużo większym nasyceniu robotami.

Specjaliści zauważają, że dużo bardziej skłonni do automatyzacji są przedsiębiorcy z państw, w których koszty pracy i wynagrodzenia są wyższe. Przykładów nie trzeba zresztą daleko szukać. Czechy i Słowacja mają większe nasycenie produkcji robotami, dlatego pracownicy tamtejszego przemysłu już od dawna uczą się pracować z robotami. Dzięki temu będą lepiej przygotowani na wyzwania pojawiające się w przyszłości.

Co więcej, na horyzoncie właściwie nie widać perspektyw automatyzacji i robotyzacji produkcji w naszym kraju. Wspomniane firmy w państwach o wyższych kosztach pracy są bardziej skłonni unowocześniać swoje przedsiębiorstwa, bo wiedzą, że dzięki temu zwiększają swoją efektywność. Tymczasem w Polsce dziury w regulacjach prawa pracy powodują, iż firmy mogą dalej oferować niskie stawki swoim pracownikom.

Od kilku lat widać z tego powodu coraz niższą rentowność przedsiębiorstw z sektora produkcyjnego. Firmy te muszą więc mierzyć się z coraz większą konkurencją, a z powodu swojego zacofania dużo bardziej odczuwają podnoszenie się cen energii, kosztów pracy ludzkiej i cen materiałów. Innowacyjność wymusić może tylko spadająca dostępność rąk do pracy.

Na podstawie: Pulshr.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o