Szympansy komunikują odległość za pomocą gestów

Opublikowano: 19.11.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 643

Szympansy posługują się gestami i otwarciem ust, by zakomunikować innym odległość od różnych obiektów.

Naukowcy z Instytutu Badań nad Naczelnymi Uniwersytetu w Kioto sprawdzali, czy szympansy potrafią komunikować odległość. Indywidualnym testom poddano 8 małp.

Podczas sesji pierwszy eksperymentator umieszczał kawałek banana na jednym z dwóch stołów i wychodził. Do pomieszczenia wchodził drugi eksperymentator, który zajmował się szympansem. Bez względu na zachowanie małpy, po 15 s eksperymentator dawał jej przekąskę.

W drugim (kontrolnym) wariancie badania nie było drugiego eksperymentatora i szympans samotnie czekał na banana.

Sytuacja powtarzała się 10-krotnie, z tym że banan leżał w różnych miejscach na stole.

Okazało się, że szympansy częściej gestykulowały i otwierały usta w obecności człowieka. Poza tym gesty korelowały z oddaleniem pożywienia: ramiona były podnoszone wyżej, a usta otwierane szerzej, gdy banan leżał dalej.

“Szympansy potrafiły uwzględnić obecność człowieka i dostosować we właściwy sposób swoje sygnały” – podkreśla dr Chloe Gonseth.

Autorzy publikacji z pisma “Biology Letters” uważają, że szympansie rozróżnianie bliży i dali za pomocą gestów/otwierania ust przypomina ludzkie wskazywanie ręką i opisywanie za pomocą słów. Naukowcy zwracają uwagę, że choćby w angielskim wyrazy z samogłoskami otwartymi, np. there, są używane w stosunku do dalej położonych obiektów, a wyrazy z samogłoskami przymkniętymi, np. here, wykorzystuje się w odniesieniu do rzeczy położonych bliżej.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: DailyMail.co.uk
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.