Świadectwa ocalałych z tragedii u wybrzeży Lampedusy

Opublikowano: 18.02.2015 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 613

Badacze AI dotarli do osób ocalałych z zeszłotygodniowej tragedii, w której życie straciło ponad 300 uchodźców i migrantów. Wypadek kolejny raz przypomina Unii Europejskiej o jej odpowiedzialności za życie ludzi, którzy znajdują się na jej granicach.

Kiedy łodzie potrzebowały ratunku, w niedzielę 8 lutego, główny statek używany w unijnej operacji “Tryton” stał w dokach na Malcie, setki kilometrów od Lampedusy. Statek marynarki wojennej używany wcześniej we włoskiej operacji “Mare Nostrum” był natomiast naprawiany w porcie na Sycylii.

Na czterech łodziach, które wypłynęły 7 lutego było ponad 400 migrantów i uchodźców. Starali się przedostać z Libii do Europy. Przemytnicy przed podróżą trzymali ich koło Trypolisu. Każdy musiał zapłacić 650 euro. Następnie zostali wsadzeni na przepełnione, niezdolne do żeglugi na pełnym morzu pontony. Pogoda była niesprzyjająca. Służby ratownicze Włoch twierdzą, że przez cały tydzień prognozy były złe i podróż w takich warunkach to była pewna śmierć.

Ostatecznie uratowano 105 osób. 29 z nich zmarło potem z wychłodzenia, ponad 300 utonęło. Badacze AI dotarli do 24-letniego Ibrahima z Mali, który był jednym z dwóch ocalałych z łodzi, którą płynął: “Około 19. z pontonu zaczęło schodzić powietrze i napełniał się wodą. Ludzie zaczęli wypadać do morza. Z każdą falą po kilka osób lądowało za burtą. Kiedy dziób się unosił, ludzie z tylu wypadali. Aż w pewnym momencie było już tylko 30 osób na pokładzie. Woda sięgała nam już do pasa. W końcu tylko czterech nas zostało. Trzymaliśmy się nawzajem, całą noc. Padało. O wschodzie słońca morze zabrało dwóch z nas. Rano zobaczyliśmy helikopter. Chwyciłem czerwoną koszulkę, która unosiła się na wodzie i machałem, żeby nas zobaczyli. Zrzucili nam mały ponton, ale był za daleko. Nie miałem siły płynąć. Więc staliśmy dalej, trzymając się siebie nawzajem. Po pół godzinie przypłynął statek towarowy. Zrzucił nam linę. Była 3 po południu.”

Inny ocalały, Lamin, również pochodzący z Mali, był na innej z łodzi: “Razem było nas 107 osób. Fale były wysokie i łódź była niestabilna. Baliśmy się. Ludzie wpadali do wody. Nie mogliśmy im pomóc. Próbowali ponownie złapać się łodzi, ale nie mogli. Potem też inni umarli, może z wyczerpania, braku jedzenia i wody. Wreszcie uratował nas prywatny statek, ale było nas już tylko siedmiu żywych. Zrzucili nam linę i wciągnęli na pokład. W tym czasie nasza łódź tonęła, a wraz z nią wszystkie martwe ciała.”

“Po otrzymaniu sygnału SOS włoskie służby ratownicze robiły, co mogły. Trudno powiedzieć, ile osób mogłoby zostać uratowanych, gdyby służby miały odpowiednie środki, ale na pewno bilans tragedii byłby mniejszy” – mówi Matteo de Bellis, badacz AI, który właśnie wrócił z Lampedusy.

Jeden z ratowników był szczery. Przyznał badaczom AI, że środki są niewystarczające: “Wyobrażasz sobie, jak to jest płynąć taki dystans na 18-metrowej łodzi, kiedy fale mają po 8-9 metrów. Podczas operacji nawet my się baliśmy o nasze życie. Kiedy na wiosnę zacznie wypływać więcej łodzi, a my będziemy jedynymi, którzy są na posterunku, nie będziemy mogli uratować wszystkich.”

13-15.02 włoskie służby uratowały ponad 2800 osób z 18 tonących łodzi.

Burmistrzyni Lampedusy Giusi Nicolinini kolejny raz nie kryła gniewu na unijną politykę: “Kiedy do wybrzeży przypływają martwe ciała, normalne, że mamy poczucie porażki. Zastanawiamy się, dlaczego nic się nie zmienia. Unia Europejska nie reaguje. Nie trzeba być ekspertem od polityki, żeby to zauważyć.”

Amnesty International wzywa kraje UE do wzięcia wspólnej odpowiedzialności za migrantów i uchodźców przybywających do granic Europy.

“Dopóki nie powstanie system poszukiwawczo-ratowniczy, który zastąpiłby operację “Mare Nostrum”, musimy przygotować się na kolejne takie tragedie” – podkreślił Matteo de Bellis.

Źródło: Amnesty International


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. goldencja 18.02.2015 14:31

    Może od razu niech zrobią dla nich transport promami albo samolotami prosto z Libii. Koszty pewnie podobne co takiej akcji ratunkowej… Trupom jednak nikt nie będzie musiał zapewniać socjalu i innego rodzaju opieki.

  2. argos1 18.02.2015 18:50

    @atos
    “Jak człowiek potrafi nisko upaść.”
    Oj potrafi, potrafi. Wystarczy wypranie mózgu ideologią kapitalistyczno-monetarną, w której przewodzi pieniądz jako bożek, a zysk finansowy jest wartością nadrzędną od człowieczeństwa.
    Obecnie z Libii jest taka fala uchodźców, ponieważ USA, czyli kolebka kapitalistycznych ideałów, zaprowadziła tam siłą oczywiście, hę?, “demokrację”?, obalając w 2011 roku dyktaturę Mu’ammar’a al-Kaddafiego. W Libii mają obecnie taką sytuację, że kto pierwszy rano wstanie z łóżka, ten rządzi, a nieposłuszni giną, więc ludzie uciekają.
    Amerykanie się postarali, jak zawsze z resztą.

  3. wojtek 18.02.2015 20:06

    @SzumAkustyczny

    Coz za brednie to sa, jak ktos jest w stanie wydac 650€ na bilet to nie jest pod sciana to po pierwsze a po drugie na Lampeduze plyna muzulmanie ktorzy choc byc moze nie sa tego swiadomi to sa narzedziem zaglady kultury greko-chrzescijanskiej. UE powinna scigac te Panstwa kore dopuszczaja do takiej nielegalnej migracji. Nie powiem moze jak jeden profesor ze trzeba te lodzie zatapiac, ale sadze ze powinnismy sie zrzucic na regularne kursy powrotne.

  4. Poeta 18.02.2015 20:53

    @wojtek
    Ciekawe ile byś Ty zapłacił by uciec z regionu, w którym toczą się walki. Chociaż nie, Ty byś pewnie został i robił z chęcią/dobrowolnie za nawóz dla kwiatków.

  5. wojtek 18.02.2015 23:21

    @Poeto

    litosc to uczucie slabych (nawiazujac do twego nicku, np Leopold Staff to wiedzial), zycie jest niesprawiedliwe, powinnismy wspolczuc ale nie litowac sie nad narzedziami ekspansji. Ludzie czasem umieraja tak to juz jest, my Europejczycy mamy gorszy problem niz smierc 400 ludzi, z jakies tam lodki. Nasza kultura zdycha (proces zostanie przyspieszony jak zdaje sie kolejnych 2miliony co czekaja na lodki w koncu przybeda), smierc juz nie jest czescia zycia, jestesmy stadem ludzi zastraszonych, godzacych sie z odchodzacym w niepamiec pojeciem Panstwa etnicznego, teraz wystarczy byc obywatelem, duchowa pustka zostanie w koncu wypelniona. Na nasze nieszczescie sa tacy co sie nie boja a my ich wpuszczamy w imie zle pojetego pluralizmu. Jaki swiat gotujemy naszym dzieciom?

  6. goldencja 19.02.2015 09:18

    Ciekawa jestem czy ci litościwi z forum nie mieliby nic przeciwko temu, żeby wpuścić do swojego domu imigrantów, dać im łóżko, pokoje i karmić i leczyć ich za swoje pieniądze, a w przyszłości również zapewnić pracę tak samo jak swoim dzieciom? Bo tak to wygląda choć może się wydawać, że to przecież państwo ma to zrobić – no ale państwo nie ma swoich pieniędzy ani ziemi, ma nasze, więc… Pomijam oczywiście kwestię dziś na topie, czyli implementacji kultury i wartości innych nacji – nacji, które z naszego punktu widzenia (przeciętnego Polaka z dziada pradziada) są zdziczałe, a ich system moralny opiera się o przemoc i patologię.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.