Susza w 2022 roku zabiła w Somalii 43 tysiące osób

Opublikowano: 23.03.2023 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1458

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) po raz pierwszy opublikowały oficjalne dane dotyczące ofiar śmiertelnych w wyniku przedłużającej się suszy w tak zwanym Rogu Afryki. W Somalii śmiertelność z tego powodu w 2022 roku wyniosła co najmniej 43 tysiące osób, z czego około połowy to dzieci.

Państwa Rogu Afryki to Somalia, Etiopia, Erytrea i Dżibuti. Znajdują się one w północno-wschodniej części kontynentu, na półwyspie obmywanym przez Zatokę Adeńską i Morze Arabskie. Somalia, Etiopia i sąsiednia Kenia cierpią z powodu braku deszczu już szósty rok z rzędu. Jednocześnie rosnące światowe ceny żywności pogłębiają kryzys głodowy w tych krajach.

Eksperci z WHO, UNICEF i London School of Hygiene and Tropical Medicine po raz pierwszy obliczyli i opublikowali liczbę ofiar śmiertelnych z powodu przedłużającej się suszy w tych krajach. Badacze zwrócili szczególną uwagę szczególnie na Somalię. W tym 17-milionowym kraju w 2022 roku zmarło 43 tys. osób, w tym ponad 20 tys. dzieci. Według prognoz w pierwszej połowie 2023 roku umrze co najmniej 18 tysięcy osób. Ponad 6 milionów Somalijczyków stale głoduje.

Poważny brak bezpieczeństwa żywnościowego i wysoki poziom zgonów spowodowanych niedożywieniem w krajach afrykańskich łączą się z poważnymi chorobami. W krajach głodujących ponad jedna piąta gospodarstw domowych doświadcza ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego, ponad 30% dzieci cierpi z powodu regularnego niedożywienia, a ponad dwie osoby na 10 000 umierają każdego dnia.

W Somalii sytuacja pogorszyła się od czasu klęski głodu w 2011 roku. Dziesięć lat temu w wyniku kryzysu żywnościowego w kraju zmarło ćwierć miliona ludzi. ONZ szacuje, że w tym roku prawie pół miliona dzieci w Somalii będzie poważnie niedożywionych.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 24.03.2023 05:50

    itd … od zawsze głód i śmierć bo susza. UNICEF, WHO i ONZ,itp…organizacje, brak rozwiązania i sprawnego działania. I te wasze sondaże ,a co by było gdyby was nie było? Pewnie świat by skorzystał, bo nic się nie zmieniło!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.