Stopniowy powrót światła w Wenezueli

Opublikowano: 13.03.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1476

Po gigantycznej awarii elektryczności w czwartek, do kolejnych dzielnic stolicy wraca światło. Władze przypisują ataki na system elektryczny amerykańskiej chęci doprowadzenia ludności do wrzenia i usprawiedliwienia interwencji USA. Tymczasem wybrany przez administrację amerykańską „prezydent“ Wenezueli Juan Guaido przynosi zawód – w Caracas ciągle nie doszło do przewrotu.

Guaido znowu wezwał do manifestacji „w całym kraju“, lecz bez widocznego skutku. Mimo stopniowego powrotu elektryczności, sytuacja pozostaje dość chaotyczna. Na wolnym rynku ciężko znaleźć coś do jedzenia i picia za przyzwoitą cenę, za wszystko trzeba płacić dolarami. Ludzie przyjmują to jednak dość spokojnie, przed domami grają w domino. Nocą pracują generatory, palą się świece. W ciemności tu i tam doszło do rabunków, były problemy w szpitalach, brakowało wody.

Guaido zarządził, że w związku z awarią należy natychmiast wstrzymać dostawy ropy na Kubę. Wenezuela ma kłopoty energetyczne, więc „należy oszczędzać“. „Żadnej ropy na Kubę!“ – krzyczał „prezydent“, jakby to ona była winna awarii elektryczności. Zgodnie z umowami podpisanymi jeszcze przez Chaveza, Wenezuela dostarcza Kubie ok. 90 tys. baryłek ropy dziennie. „Prezydent“ oczywiście nie może tego zatrzymać, bo nie rządzi krajem.

Wtórował po prostu Mike’owi Pompeo, sekretarzowi stanu USA, który w Waszyngtonie przekonywał, że „Kuba jest w Wenezueli prawdziwą potęgą imperialistyczną“, że wraz z Rosją „hamuje demokratyczne postulaty opozycji i dobrobyt Wenezuelczyków“. Jednocześnie przyznał, że Guaido nie spowodował upadku chavistów („wolelibyśmy, by działo się to szybciej“). Nic nie potwierdza jednak plotek o szukaniu innego „prezydenta“. Guaido kolejny raz posłusznie ogłosił, że nie miałby nic przeciw obcej interwencji w Wenezueli.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.