Śmierć w biedaszybie

Opublikowano: 26.12.2017 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 769

Tysiące ludzi zebrało się dziś na ulicach Dżarady w północnym Maroku, by protestować przeciw trudnym warunkom życia w regionie, gdzie w piątek dwóch młodych braci zginęło podczas wydobywania węgla z miejscowego biedaszybu. Od przedwczoraj w mieście ma miejsce solidarnościowy strajk generalny. Dżarada to byłe miasto górnicze, od lat zaniedbywane przez władze.

Ciała przysypanych braci wyciągnięto na powierzchnię wczoraj rano. To kolejne ofiary biedy w tym regionie. Bezrobocie zmusza mężczyzn i kobiety do nielegalnego kopania węgla w opuszczonych szybach miejscowych kopalń lub budowania własnych biedaszybów, co jest równie niebezpieczne.

Manifestanci sprzeciwiają zamiataniu sprawy pod dywan przez władze. Piętnują „niesprawiedliwość” i „marginalizację” ich 45-tysięcznego miasta. Jeszcze do końca lat 1990. działały tu kopalnie dające zatrudnienie i utrzymanie mieszkańcom. 15 tysięcy z nich ruszyło za chlebem do innych regionów Maroka lub za granicę.

„Każdego roku ludzie umierają w ciszy, w takich samych warunkach jak bracia. Z braku alternatyw gospodarczych w biedaszybach pracują nawet dobrze wykształceni młodzi ludzie. Dżarada stała się jednym z najuboższych regionów Maroka” – pisze na swej stronie internetowej marokański tygodnik “TelQuel”.

Władze marokańskie skierowały do Dżarady dodatkowe siły policyjne. Obawiają się, że manifestacje mogą przerodzić się w trwałą kontestację rządu, jak w skrajnie północnym regionie Rif. Na murach miasta ukazały się zresztą antyrządowe hasła ruchu „Hirak”z Rifu, gdzie od roku dochodzi do demonstracji domagających się pracy i poprawy sytuacji ubogich. Wielu protestujących osadzono w więzieniach.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.