Służby będą mogły jeszcze mocniej inwigilować Polaków

Opublikowano: 11.01.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3705

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów kończy prace nad projektem nakładającym dodatkowe obowiązki na firmy telekomunikacyjne. Będą one musiały zbierać jeszcze więcej danych niż dotychczas, aby następnie przekazywać je na żądanie służbom specjalnym. W tej kwestii rząd Mateusza Morawieckiego jest dodatkowo gotów złamać przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej.

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że przygotowywane są właśnie kolejne zmiany w prawie komunikacji elektronicznej. Dotychczasowe założenia projektu przewidywały, że firmy telekomunikacyjne będą musiały przechowywać dane lokalizacyjne smartfonów czy bilingi telefoniczne. Teraz rządzący chcą pójść o krok dalej i rozszerzyć nowe prawo na dostawców innych usług elektronicznych.

Tym samym przedsiębiorstwa działające w branży telekomunikacyjnej musiałyby gromadzić dane z e-maili, czatów czy komunikatorów internetowych. Następnie musiałyby one być przekazywane służbom na ich żądanie. Rządzący nie ukrywają nawet, że ich podstawowym celem jest pozyskiwanie informacji „jednoznacznie identyfikujących użytkownika w sieci”.

Gazeta podkreśla, że przygotowywane zmiany prawne są sprzeczne z regulacjami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Co ciekawe, zdają sobie z tego sprawę nawet urzędnicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podsekretarz stanu w KPRM miał bowiem napisać w swojej opinii, że nowe prawo komunikacji elektronicznej „pogłębia zakres niezgodności przepisów z prawem UE”.

Na podstawie: Dziennik.pl, Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Tallis Keeton 11.01.2023 23:42

    ciekawam kiedy “wolne media” grzmiące “całą dobę” o niezgodnościach z prawem unijnym podejmą temat i tak samo będą grzmiały o tej ustawie? Czy może wielkich amerykanskich korporacji temat nie dotknie, wiec im to wisi? Bo przecież telefonów szefów tych telewizji nie będą podsłuchiwać 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.