Śledztwo TVN24 ws. dziwnych darowizn Orlenu

Opublikowano: 05.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1965

W najnowszym wydaniu programu TVN24 „Czarno na białym” reporterzy w osobie Grzegorza Łakomskiego oraz Dariusza Kubika mieli ujawnić kulisy kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Pokazali oni w jaki sposób ludzie z kierownictwa spółek Skarbu Państwa finansowali kampanię byłej premier Beaty Szydło oraz byłej rzecznik rządu Joanny Kopcińskiej.

Według ustaleń dziennikarzy rachunki z darowiznami posiadały w tytułach przelewów konkretne imiona i nazwiska polityków zasilających kampanię wyborczą. Z analizy dziennikarzy TVN wynika, że 22 osoby z kierownictw spółek należących do PKN Orlen wpłaciły w 2019 r. na kampanię Szydło i Kopcińskiej równo po 74 500 zł. Każdy z darczyńców wpłacał identyczne sumy na obie kandydatki PiS do PE.

Wśród osób, które zasiliły kampanię byłem premier i byłej rzecznik rządu, znajdowali się między innymi Iwona Waksmundzka-Olejniczak (w 2019 r. dyrektor wykonawcza ds. strategii i relacji inwestorskich PKN Orlen; wpłaciła po 4 tys. zł na kandydatki), Wiesław Protasiewicz (w 2019 r. członek zarządu PKN Orlen; wpłacił po 5 tys. zł) czy Aleksander Czech (prawnik, który w 2019 r. pracował przy fuzji Orlenu z Lotosem; wpłacił po 11 tys. zł).

Zarówno Beata Szydło, jak i Joanna Kopcińska ostatecznie zasiadły w europarlamencie. Dziennikarze TVN24 zwrócili się do obu polityk PiS o komentarz do sprawy. Kopcińska stwierdziła, że nie wie, żeby ktoś organizował wpłaty na jej fundusz wyborczy. „Myślę, że każdy, kto chciał dokonać wpłaty, jej dokonał. Jako były rzecznik rządu jestem osobą rozpoznawalną. Z nikim na temat wpłat nie rozmawiałam” – podkreśliła europoseł PiS Joanna Kopcińska. Natomiast była premier, mimo zabiegów dziennikarzy, ostatecznie w ogóle się do sprawy nie odniosła.

W odpowiedzi na doniesienia medialne, sprawę skomentował m.in. prawnik Krzysztof Izdebski. Jego zdaniem jest to forma układu zamkniętego w Prawie i Sprawiedliwości. „Jest to forma układu zamkniętego, przynajmniej takie mam wrażenie, w którym krążą pieniądze” – ocenił Krzysztof Izdebski. „Nie mam wątpliwości, że proceder nadzorowała partia. Partia wydaje takie polecenia, partia określa, na kogo należy wpłacić środki” – dodał prawnik i aktywista społeczny.

Oburzenia nie krył również były skarbnik PiS oraz doradca Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem Stanisława Kostrzewskiego jest to zalążek systemu oligarchicznego znanego z takich państw jak Rosja. „Mamy do czynienia z zaczątkiem systemu oligarchicznego” – stwierdził Stanisław Kostrzewski, który działał w ramach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej do czasu jej rozwiązania.

W piątek Biuro Prasowe PKN Orlen odniosło się do informacji TVN 24. „W związku z nieprawdziwymi informacjami, w tym wypowiedzią, która ma charakter pomówienia, opublikowanymi wczoraj w materiale »Czarno na białym« TVN24, spółka wzywa redakcję do sprostowania i przeprosin oraz podejmuje dalsze kroki prawne w celu ochrony dóbr osobistych” – czytamy na „Twitterze” w oświadczeniu PKN Orlen.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: TVN24.pl, WP.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.