Ściana Płaczu tylko dla ortodoksyjnych Żydów?

Opublikowano: 19.02.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1958

Sefardyjska Partia Strażników Tory przedstawiła projekt ustawy przewidujący możliwość modlitwy pod Ścianą Płaczu tylko dla ortodoksyjnych Żydów. W ten sposób religijne ugrupowanie chce chronić święte dla siebie miejsce przed „wprowadzeniem różnorodności do rytuału modlitewnego”. Przeciwko pomysłowi swoich koalicjantów wypowiedział się jednak izraelski premier Benjamin Netanjahu.

W ostatnich latach Ściana Płaczu w Jerozolimie wielokrotnie była świadkiem sporów pomiędzy przedstawicielami ortodoksyjnych i bardziej liberalnych odłamów judaizmu. Najwięcej kontrowersji wywoływały działania grup żydowskich feministek, domagających się równego prawa do modlitwy dla kobiet.

Obecne w przestrzeni pod pozostałością Świątyni Jerozolimskiej obowiązują przepisy religijne, które zabraniają kobietom odprawiania modlitw. Propozycja partii Szas ma dodatkowo zaostrzyć dotychczasowe ustawodawstwo. Projekt przewiduje bowiem grzywny w wysokości prawie 3 tys. dolarów albo pół roku więzienia za naruszenie wspomnianych zasad.

Propozycja ultraortodoksyjnego ugrupowania została skrytykowana przez środowiska lewicowo-liberalne, według których oznaczałaby „koniec wolnego Izraela”. Poza tym według lidera opozycji, Jaira Lapida, przyjęcie ustawy oznaczałoby „ucisk kobiet, dyskryminację świeckich Izraelczyków i zerwanie więzi z Żydami z diaspory.

Netanjahu powiedział natomiast, że pod Ścianą Płaczu zachowane będzie dotychczasowe status quo. Po deklaracji szefa rządu izraelskie media doniosły, że projekt wniesiony przez Szas nie będzie poddany pod głosowanie na niedzielnym posiedzeniu komitetu ds. legislacji.

Zdjęcie: Matthew Wilkinson
Na podstawie: i24News.tv, TimesOfIsrael.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.