Rząd zamierza wprowadzić cenzurę internetu

Opublikowano: 14.11.2011 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 652

Za kilkanaście tygodni może pojawić się w Polsce narzędzie do cenzurowania internetu.

Projekt nowelizacji Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną i Ustawy kodeks cywilny pozwoli każdą treść umieszczoną w internecie zablokować na wniosek „osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej” pod pretekstem”bezprawności treści” lub .

Projekt nowego rozdziału 3a Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną to autorski pomysł rządu Donalda Tuska i opisuje on „procedurę powiadomienia i blokowania dostępu do bezprawnych informacji”. Według projektu, każdy kto „posiada informację o bezprawnych treściach zamieszczonych w sieci Internet” może zażądać do administratora strony/serwera zablokowania takiej treści. Wniosek nie musi być rozpatrzony pozytywnie, ale gdy tak się stanie, będzie trzeba przekazać autorowi zablokowanej treści uzasadnienie do 7 dni. Autor zablokowanej treści będzie mógł złożyć sprzeciw w terminie do 3 dni od chwili otrzymania uzasadnienia zawierając w sprzeciwie wyjaśnienia o „posiadaniu zgody uprawnionego na zamieszczenie informacji w sieci Internet” lub udowadniając, że działał „w ramach dozwolonego użytku”.

Według ustawy cenzorem i decydentem będzie administrator portalu. Który z administratorów będzie chciał ryzykować kłopotami, gdy żądanie zablokowania treści wystosuje polityk, policjant lub inna osoba posiadająca władzę?

Rząd Tuska tworząc nowelizację ustawy poszerzył zakres wdrażania unijnej Dyrektywy 2000/31/WE z blokady materiałów naruszających prawa autorskie o wszystkie “bezprawne” i “nieprawdziwe” informacje.

Na dzień dzisiejszy projekt nowelizacji rozpatruje Komitet Rady Ministrów. Później trafi do Sejmu.

Opracowanie: Maurycy Hawranek
Na podstawie: Gazeta Warszawska
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. taihosan 14.11.2011 11:29

  Bardzo ciekawa nowelizacja. Ale kij ma dwa końce.

 2. che 14.11.2011 12:27

  Pewnie pojawią się mirrory “zablokowane przez RP 3.5”

 3. Delite 14.11.2011 20:12

  Na takim czymś ucierpią normalni ludzie. Motłoch zapatrzony w pudelki, onety i inne gówna, cenzury nie zauważy!
  To jest zamykanie ust ludziom piszącym niewygodną prawdę w internecie. Czerwona hołota z Tuskiem na czele na każdym kroku ukrywa swoją zgniliznę, ale i tak prawda zawsze wyjdzie na jaw.

 4. donkey 16.11.2011 13:55

  “nieprawdziwe”? WTF cenzura jak w Chinach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.