Rząd Iraku ustępuje bezrobotnym manifestantom

Opublikowano: 07.10.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 617

Oficjalny bilans manifestacji antyrządowych, które wybuchły 1 października w Bagdadzie i w licznych miastach południa kraju, to 99 zabitych (w tym sześciu policjantów) i ponad 4 tys. rannych, z reguły od kul. Rząd iracki w końcu zareagował, by uspokoić rebelię inaczej niż kulami: dziś rano ogłosił aż 17 socjalnych środków zaradczych, w tym budowę 100 tys. mieszkań.

Gorączkowe i z początku wręcz kryminalne próby wyjścia rządu z zapalnej sytuacji społecznej skończyły się jego znacznymi ustępstwami wobec postulatów tysięcy młodych i starszych bezrobotnych oraz pracowników żyjących na skraju ekstremalnej biedy. Bezrobotni dostaną zasiłki, biedni pomoc finansową na wynajęcie mieszkania, ubodzy, wędrowni sklepikarze hale, w których będą mogli pracować legalnie.

Oprócz rezygnacji z burzenia domów budowanych nielegalnie z byle czego na państwowej ziemi (trzy miliony Irakijczyków żyje w takich samowolnych dzielnicach), rząd premiera Adela Mehdiego obiecał szybkie wybudowanie 100 tys. mieszkań komunalnych i uznał zabitych manifestantów za męczenników, co otwiera drogę do odszkodowań dla ich rodzin. Oficjalna narracja mówi, że to w większości nie policja strzelała, tylko „sabotażyści” i „niezidentyfikowani strzelcy”.

Manifestacje i starcia z policją szerzyły się z niespodziewaną szybkością i zagroziły obaleniem lub upadkiem rządu, oskarżanego o chroniczną korupcję i brak polityki społecznej. Od morderczego najazdu amerykańskiego w 2003 r. administracja nie była w stanie zorganizować stałej pracy elektrowni i regularnych dostaw wody do wodociągów, co doprowadza ludzi do wrzenia. Wojna skończyła oficjalnie dwa lata temu (zwycięstwo nad dżihadystami, którzy pojawili się wraz z Amerykanami), ale zniszczenia, które po sobie pozostawiła, hamują rozwój kraju.

Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.