Rosja i Indie przechodzą na płatności w swoich walutach

Opublikowano: 04.01.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3729

Jeden z wyższych urzędników rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Zamir Kabulow stwierdził 21 grudnia 2022 roku, że Rosja i Indie przygotowują się do rozpoczęcia użycia swoich walut narodowych w handlu bilateralnym, wycofując się z dotychczasowych transakcji w dolarach amerykańskich lub euro.

Indie w listopadzie ub.r. zezwoliły na korzystanie z rupii w handlu z Rosją i Sri Lanką, a wkrótce do tego grona mają dołączyć Bangladesz, Sudan, Tadżykistan, Kuba i Luksemburg – donosi Breitbart.

Reserve Bank of India (RBI) przyznał rosyjskim bankom pozwolenie na otwarcie rachunków w Indiach dla handlu w rupiach, podczas gdy Sri Lanka będzie mogła używać rupii indyjskiej jako waluty krajowej. Indyjskie firmy eksportowe podobno zaczęły pozwalać rosyjskim klientom płacić rupiami na początku grudnia 2022 r.

Według Kabulowa, hurtowe przejście na używanie rupii i rubli, zamiast dolarów, może rozpocząć się po wyrównaniu nierównowagi handlowej Indii z Rosją.

W okresie od kwietnia do września 2022 r. eksport Indii do Rosji wyniósł 1,29 mld dolarów, w porównaniu z 3,25 mld dolarów w poprzednim roku finansowym. Import z Rosji wzrósł natomiast pięciokrotnie w ciągu pierwszych pięciu miesięcy fiskalnych do 17,23 mld USD.

Źródło: Bibula.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. replikant3d 04.01.2023 16:23

  No, to jankesi dostaną szału…

 2. Szwęda 04.01.2023 17:50

  Całkiem możliwe, ze jak już pastuchy zaczną iść na dno, to będą koniecznie chcieli pociągnąć za sobą cały świat i bynajmniej nie byłoby to dla nich problemem.

 3. wloczykij 04.01.2023 18:11

  Mądre kraje. Nie Jankesi a żydy

 4. Katarzyna TG 04.01.2023 22:01

  Jeśli przeciągną na swoją stronę Arabię Saudyjską zrobi się bardzo ciekawie. Atak na petrodolara to atak na USA, przynajmniej tak to widzą Jankesi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.