Rewolucja paszportowa. Rząd zapowiada duże zmiany

Opublikowano: 04.02.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1982

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nowy projekt ustawy o dokumentach paszportowych. Proces wydawania paszportów ma być prostszy, usprawniony i bezpieczniejszy – przynajmniej według propagandy rządu.

Elektroniczny wniosek o wydanie paszportu, obniżenie granicy wiekowej osób zwolnionych z obowiązku złożenia własnoręcznego podpisu oraz usystematyzowanie opłat, to niektóre zmiany, które przewiduje projekt ustawy. W ocenie skutków regulacji (OSR) wymieniono w dwudziestu punktach główne rozwiązania, które resort zamierza wprowadzić.

Jednym z nich jest utworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych, który miałby zastąpić dotychczasową Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych (CEWiUDP) oraz lokalne ewidencje. Według autorów projektu ma on umożliwić szybki obieg informacji, dzięki m.in. odstąpieniu od papierowej wersji wniosku o wydanie dokumentu paszportowego na rzecz wniosku elektronicznego, który będzie generowany przez urzędnika paszportowego w aplikacji, na podstawie danych podanych przez obywatela i zgromadzonych w dostępnych rejestrach państwowych.

Projekt ustawy zakłada również obniżenie granicy wiekowej osób zwolnionych z obowiązku złożenia własnoręcznego podpisu oraz konieczności pobierania odcisków linii papilarnych palców.

W obecnym stanie prawnym małoletni do 13. roku życia są zwolnieni z obowiązku składania podpisu, który jest zamieszczany w paszporcie. Jednocześnie małoletnim do 13. roku życia paszporty wydawane są z 5-letnim terminem ważności. Projektowana ustawa zakłada, że paszport wydawany osobie, która ukończyła 12. rok życia, będzie ważny przez 10 lat od daty jego wydania, a dla osoby, która nie ukończyła 12. roku życia – będzie ważny przez 5 lat od daty jego wydania.

Projekt obejmuje także kwestie związane z książeczką paszportową – jej budowy i zakresu danych.

Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w II kwartale 2021 roku.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. beth 04.02.2021 23:41

    niech owi w/w nie biorą się do tego co im się marzy, bo potrafią jedynie wszystko spaprać, tacy są owe sprytki pustnne i tyle w temacie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.