Rekordowa kara dla Amazona za targetowanie reklam niezgodnie z RODO

Opublikowano: 07.08.2021 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1620

746 mln euro kary zapłaci firma Amazon za niezgodne z prawem targetowanie reklam – zadecydował organ ochrony danych w Luksemburgu, gdzie firma ma swoją siedzibę. Amazon przekonywał, że reklama jest częścią świadczonej przez niego usługi e-commerce, ale urząd uznał, że firma nie może zmuszać użytkowników i użytkowniczek do akceptowania śledzącej reklamy w pakiecie z zakupami online. Czy to początek końca „darmowych” usług, za które płacimy swoimi danymi?

Decyzja luksemburskiego organu zapadła w wyniku skargi złożonej przez francuską organizację La Quadrature du Net w imieniu 10 tys. osób, których prawa były naruszane. Amazon ma 6 miesięcy na dostosowanie się do niej. Jeśli tego nie zrobi, poza 746 milionami euro kary zapłacił dodatkowe 746 tys. euro za każdy dzień niezgodnego z prawem przetwarzania danych swoich użytkowników. Firma zapowiedziała odwołanie od tej decyzji.

Amazon to nie jedyna firma serwująca spersonalizowaną reklamę w pakiecie z usługą, dla której przychodzą do niej internauci. Decyzja w jej sprawie może mieć kapitalne znaczenie również dla procesu wytoczonego z takich samych powodów Facebookowi przez austriacką organizację noyb (na której czele stoi Max Schrems, mający już na swoim koncie przełomowe kampanie na rzecz ochrony praw użytkowników przez zakusami firm). Niedawno do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trafiło w tej sprawie pytanie prejudycjalne.

Jeśli decyzja luksemburskiego organu zostanie utrzymana, nie będzie to oznaczało końca reklamy w sieci w ogóle. Firmy internetowe nie będą mogły jednak targetować reklam w oparciu o dane swoich użytkowników i użytkowniczek, twierdząc, że to jest element świadczonej usługi, czy to zakupów online, medium społecznościowego czy serwisu streamingowego.

Autorstwo: Karolina Iwańska, Anna Obem
Na podstawie: Laquadrature.net, Noyb.eu, Politico.eu, Panoptykon.org
Źródło: Panoptykon.org


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.