Tajny algorytm przyniósł Amazonowi miliard dolarów zysków

Opublikowano: 16.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1765

Amazon spotyka się z oskarżeniami amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu o używanie specjalnego algorytmu do manipulowania cenami na platformach internetowych. Według źródeł, dzięki niemu firmie udało się zwiększyć zyski o ponad 1 miliard dolarów, sztucznie zawyżając ceny i tłumiąc konkurencję.

W zeszłym tygodniu amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) złożyła pozew przeciwko Amazonowi, oskarżając sprzedawcę internetowego o nielegalne utrzymywanie monopolu. Duża część skarg FTC przeciwko Amazonowi została przemilczana, ale „The Wall Street Journal” ujawnił kluczowe szczegóły dotyczące tajnego algorytmu sprzedawcy. Według FTC Amazon wykorzystał to do podniesienia cen i zniszczenia konkurencji na najpopularniejszych platformach zakupów online.

Osoby zaznajomione z zarzutami FTC powiedziały dziennikowi „Journal”, że wszystko zaczęło się, gdy Amazon opracował algorytm o kryptonimie „Projekt Nessie”. Rzekomo manipulował słabościami cenowymi konkurentów, powodując pobieranie od nich wyższych cen. Z tego powodu obniżki cen towarów nie przyczyniły się do zdobycia większego udziału w rynku, a jedynie przyniosły straty.

W skardze FTC czytamy: „Amazon wykorzystuje swoją rozległą sieć nadzoru do blokowania konkurencji cenowej poprzez wykrywanie i powstrzymywanie obniżek, sztuczne zawyżanie cen w serwisie Amazon i poza nim oraz pozbawianie konkurentów możliwości skalowania poprzez oferowanie niższych cen”.

Źródła podają, że Amazon wygenerował ponad 1 miliard dolarów przychodów dzięki „Projektowi Nessie”. Amazon zaprzestał stosowania algorytmu w 2019 roku z niejasnych powodów. Rzecznik FTC Douglas Farrar powiedział WSJ, że agencja chce zapewnić społeczeństwu większy dostęp do informacji ukrytych w skardze. Nadal wzywa także Amazon do umożliwienia dostępu do danych. Dzięki temu Amerykanie będą mogli w pełni zobaczyć, jakie zdaniem FTC są nielegalne praktyki monopolistyczne firmy.

Specjalista ds. public relations Amazona, Tim Doyle, powiedział, że zarzuty FTC są fałszywe, a algorytm był używany w przypadku innych podmiotów. Powiedział, że projekt Nessie ma na celu zapobieganie spadkowi cen do niezrównoważonego niskiego poziomu.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiem.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.