Reaktory jądrowe, które można przewozić w ciężarówkach

Opublikowano: 04.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1950

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych chcą wejść w posiadanie małych reaktorów jądrowych, które będzie można szybko i bezpiecznie dostarczyć do dalekich krajów, np. na Bliski Wschód. Reaktory te zapewnią energię niezbędną do zasilania baz wojskowych i wyeliminują konieczność dostarczania ogromnych ilości paliwa.

Według obliczeń Biura Odpowiedzialności Rządu (GAO), podczas wojny w Iraku, w całym 2008 roku amerykańskie bazy wojskowe zużyły ponad 3,4 miliona litrów paliwa jedynie na podstawowe potrzeby energetyczne. Dla porównania, myśliwce i pojazdy lądowe zużyły wtedy ponad 25,3 miliona litrów paliwa.

Dlatego armia Stanów Zjednoczonych chce pozyskać mobilne reaktory jądrowe. Muszą być wystarczająco małe, aby można je było przewozić ciężarówką i samolotem transportowym C-17, oraz powinny generować od 1 do 10 megawatów energii elektrycznej przez 3 lata. US Army wymaga również, aby reaktory te można było przygotować do użytku w ciągu 72 godzin i rozmontować w ciągu tygodnia.

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych chcą zrealizować pomysł, który narodził się już dekady temu. Jednak dawniej, paliwo było stosunkowo tanie i nie było większych problemów z jego dostarczeniem. Sytuacja zmieniła się po 2000 roku, gdy USA zaatakowały Afganistan – transport paliwa do tamtejszych baz stał się kosztowny, a konwoje były często ostrzeliwane przez przeciwnika.

Prace nad małymi reaktorami jądrowymi są we wczesnej fazie rozwoju. Zleceniodawcą jest Biuro Możliwości Strategicznych (SCO), które wybierze i sfinansuje prace nad trzema najlepszymi koncepcjami, a następnie wybierze jeden z nich. Zwycięski kontrahent zbuduje i zademonstruje prototyp. Funkcjonalne mobilne reaktory jądrowe zostaną oddane do użytku w najbliższych latach.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Defenseone.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. gajowy 31.01.2019 16:17

    Tylko żeby im Talibowie tego nie porwali albo wysadzili.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.