Producenci opakowań nadal na luzie?

Opublikowano: 04.05.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 715

Polska jest zobowiązana do wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań . Mówią o tym dyrektywy unijne. Jednak pandemia koronawirusa odsunie takie zmiany w czasie.

Jak pisze „Portal Samorządowy”, pandemia koronawirusa odsunęła na dalszy plan wiele ważnych tematów, także tych dotyczących gospodarki odpadami. Jednym z nich jest wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Zgodnie z dyrektywą unijną państwo członkowskie musi m.in. w wyraźny sposób określić role i obowiązki wszystkich zaangażowanych podmiotów oraz zapewnić, że wkład finansowy płacony przez producenta produktu pokrywa koszty selektywnej zbiórki odpadów, ich transportu i przetwarzania, a także koszty informowania i edukacji mieszkańców (posiadaczy odpadów) o działaniu systemu.

Prace toczyły się intensywnie jeszcze na początku 2020 r. Teraz o nich cicho. „Mam nadzieję, że kwestii ROP nie odsunięto na później, ale na pewno dyskusja toczy się w mocno ograniczonym gronie” – komentuje dla portalu Magdalena Dziczek, członek zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK. Termin wprowadzenia dyrektywy w życie, czyli lipiec 2020 r., jest jednak wiążący.

„Odpowiedź KE jest jednoznaczna i stanowcza, ale to, że będziemy mieć pewne opóźnienia, było dość jasne już w lutym. Mam przede wszystkim nadzieję, że nie będziemy w pośpiechu pisać ustaw. Zależy nam bowiem, żeby ten mechanizm wdrożyć z korzyścią dla gospodarki. Priorytetem jest doprowadzenie do tego, by wywiązywać się z narzuconych poziomów odzysku surowców. A to musimy zrobić wspólnie z samorządami, które dzisiaj – z wiadomych względów – zajmują się czym innym” – dodaje Magdalena Dziczek.

Na wprowadzenia ROP Polska miała dwa lata. Niestety prace zostały zostawione na ostatnie półrocze, a potem pokrzyżował je wirus. Może się okazać, że producenci opakowań nadal nie zostaną objęci nowym prawem.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.