Resort środowiska chce, by butelki z kaucją były zwolnione z VAT

Opublikowano: 24.03.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1189

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska podczas debaty zorganizowanej przez PAP Biznes oświadczyła, że — po konsultacjach z przedstawicielami zainteresowanych środowisk, m.in. producentów napojów — zaproponowano kilka nowych rozwiązań w ustawie kaucyjnej.

„Chcemy, by w projekcie nowelizacji ustawy kaucyjnej było wyraźnie wskazane, że opakowania objęte kaucją są zwolnione z VAT” – oświadczyła minister Sowińska, dodając, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska „liczy na dobrą współpracę z resortem finansów w sprawie VAT i kaucji”. Kwestia VAT w obecnych przepisach nie jest jasno zdefiniowana. „Według wytycznych Ministerstwa Finansów butelki wielokrotnego użytku są objęte VAT-em, a jednokrotnego — nie. Chcemy, żeby to było jasno sprecyzowane” – dodała Anita Sowińska.

Podczas debaty wiceszefowa MKiŚ poinformowała, że ustawę kaucyjną czekają jeszcze nowelizacje. Zmiany mają m.in. uszczelnić system, tak by był on mniej narażony na nadużycia. Sowińska wyjaśniła, że wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska będą mogły kontrolować operatorów tworzących system kaucyjny.

Jak mówili uczestnicy debaty zorganizowanej przez redakcję „PAP Biznes”, obowiązujące przepisy nie zabezpieczają przed oszustwami. Dlatego zmiany w prawie są niezbędne i resort środowiska chciałby, aby weszły w życie jeszcze w tym roku. „Zamierzamy wprowadzić w życie inne postulaty branży napojowej. Chcemy, aby kaucja podążała za produktem w całym łańcuchu sprzedaży. Po zmianie przepisów kaucję pobierałby producent napoju, sprzedając towar hurtownikowi, a ten z kolei — od sklepu, do którego dostarczałby towar” – wyjaśniła minister Sowińska.

Jak przekazała, na końcu kaucja byłaby pobierana od kupującego napój i potem zwracana mu przy odbiorze butelki czy puszki. Zwiększona ma być również opłata kaucyjna dla butelek szklanych wielorazowego użytku do kwoty 1 zł. Kaucje na butelki plastikowe oraz puszki mają wynieść 50 gr.

Kolejnym rozwiązaniem, jakie ma się znaleźć w znowelizowanej ustawie, ma być obowiązek przyjmowania butelek szklanych wielorazowego użytku przez małe sklepy, które sprzedają napoje w takich opakowaniach. MKiŚ ma zaproponować też przesunięcie o rok, czyli od 2026 r., obowiązku zbiórki butelek po mleku i produktach mlecznych w ramach systemu kaucyjnego. W projektowanych przepisach mowa jest również o „instytucji parasolowej”, która miałaby funkcjonować ponad operatorami.

Podczas debaty przedstawiciele interesariuszy chwalili kierunek zmian, jakie ma zaproponować resort klimatu i środowiska. Zwracano jednak uwagę na wiele mankamentów ustawy, które dotyczyły głównie kwestii funkcjonowania operatorów i tego, jak miałby system być tworzony i rozliczany.

Przepisy zakładają, że system kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję, natomiast te mniejsze będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.

Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Źródło: PAP-MediaRoom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 24.03.2024 16:49

    Już widzę jak te ich pomysły będą nie działać, te butelki jak ość w gardle im staną. Zacznijcie ludzie robić własne przetwory, zamiast wyrzucać słoiki myjcie je, kupujcie od rolnika i konserwujcie słoiki, to samo z wodą, co za problem zrobić przydomową studnię za 200-500 zł, jak ktoś ma działkę to wystarczy świdrem drobny otwór wywiercić, wsadzić tam sito i czerpać własną wodę, ale i czerwonym klimatystom nie pasuje

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.