Problem z realizacją recept na leki recepturowe i psychotropowe

Opublikowano: 03.12.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2020

Przez nieuczciwych lekarzy i aptekarzy pacjenci będą mieli problem z wykupieniem leków recepturowych i psychotropowych – ujawnia „Rzeczpospolita”.

Według ustaleń gazety, pacjenci mogą mieć problem ze znalezieniem apteki, która zrealizuje receptę na lek recepturowy, a jeśli nawet taką znajdą, zapłacą krocie. „Teoretycznie apteki mają obowiązek wykonać lek, ale nie wszystkie to robią. Już teraz sporządzanie leków recepturowych w wielu wypadkach jest nieopłacalne. Po 1 stycznia, kiedy wejdą w życie nowe limity finansowania, problem się pogłębi” – mówi Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Gazeta podaje, że Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował właśnie pierwszy wykaz limitów finansowania za jednostkę surowca farmaceutycznego służącego do sporządzenia leku recepturowego, który będzie obowiązywać do 30 czerwca 2024 r. „Do tej pory Fundusz pokrywał 100 proc. kosztu leku recepturowego. Pacjent płacił jedynie cenę ryczałtową 18 zł. NFZ zaś pokrywał różnicę między ustalonym ryczałtem a realną ceną na podstawie faktur zakupu surowców. Wypłacał też należną aptekom marżę” – wyjaśnia, cytowany adwokat Karol Korszuń. I dodaje, że im więcej apteka zapłaciła za surowiec w hurtowni, tym więcej płacił NFZ. – Lek potrafił kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – zaznacza. „Z dużą dozą prawdopodobieństwa dochodziło do nieprawidłowości. Apteki wykonują coraz mniej leków recepturowych, ale NFZ wypłaca na nie coraz więcej środków” – dodaje Korszuń.

„Rzeczpospolita” wskazuje, że pacjenci mogą być zaskoczeni też inną zmianą związaną z wykupowaniem leków – od 1 grudnia nie będzie możliwa realizacja recepty papierowej na leki psychotropowe. Gazeta przypomina, że takich recept nie można wystawiać już od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki. „Tak właśnie resort zdrowia chce walczyć z hurtowym przepisywaniem leków na psychotropy” – pisze „Rzeczpospolita”.

Autorstwo: KM
Na podstawie: Rp.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.