Wielka Brytania boryka się z poważnymi niedoborami leków

Opublikowano: 09.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1450

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą się tej zimy przygotować na spore niedobory leków. Za brakami stoi Brexit i wynikająca z opuszczenia Unii Europejskiej biurokracja. NHS już teraz musi przepłacać, żeby na czas otrzymać dostawy wielu niezbędnych leków.

Trudno jest powiedzieć, czy niedobory leków utrzymają się w Wielkiej Brytanii przez długi czas, ale na razie sytuacja w tym względzie wygląda raczej nieciekawie. Z najnowszego raportu dotyczącego problemów w służbie zdrowia po Brexicie wynika, że braki widoczne są w dostawach leków o różnym przeznaczeniu. Największe niedobory zgłaszane są w przypadku kluczowych antybiotyków, hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) i farmaceutyków stosowanych w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Poza tym w aptekach coraz częściej braku antydepresantów i leków na obniżenie ciśnienia.

Niestety NHS nie może gromadzić zapasów wielu rzadszych leków, ponieważ szybko tracą one termin ważności. Gdy zatem leki są pilnie potrzebne, NHS musi przepłacać, żeby otrzymać farmaceutyki na czas. Z obserwacji ekspertów wynika, że biurokracja po Brexicie utrudnia też dostarczanie do Wielkiej Brytanii leków ratujących życie.

Organizacja Community Pharmacy England, która reprezentuje farmaceutów NHS twierdzi, że takich niedoborów leków w UK jeszcze nie było. Winny temu jednak jest nie tylko Brexit, ale także tocząca się od blisko dwóch lat wojna na Ukrainie. Z kolei reprezentująca producentów leków organizacja The British Generic Manufacturers Association (BGMA) podała, że we wrześniu tego roku w aptekach brakowało aż 102 leków. To dwukrotnie więcej niż w lutym 2022 r., gdy padł poprzedni rekord.

W związku z brakami leków w Wielkiej Brytanii, Niezależna Komisja ds. Stosunków Wielka Brytania-UE zaapelowała do Rishiego Sunaka, aby jego rząd, wraz z przedstawicielami UE, kontynuowali działania na rzecz wzajemnego uznawania norm dotyczących testowania partii leków. To pomogłoby w złagodzeniu wielu problemów.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Denisrozrabiaka 10.11.2023 00:45

    A może Mateusz w ramach solidarności wyśle bez kosztownie cały zapas apteczny polski, wtedy pokażemy, że nas stać – a sam Premier Wielkiej Brytanii wyjdzie i wygłosi orędzie i podziękuję za leki Zelenskiemu w telewizji, bo pomyli Polskę z Ukrainą hehe

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.