Pratasiewicz i Sapiega trafili do aresztu domowego

Opublikowano: 25.06.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 876

Zatrzymany na mińskim lotnisku Raman Pratasiewicz, współzałożyciel uznanego na Białorusi za ekstremistyczny kanału w Telegramie, przebywa w areszcie domowym, przekazuje stacja BBC, powołując się na jego ojca Dmitrija Pratasiewicza.

„Trudno mi komentować działania władz, jakie mają cele… Być może jest wciągnięty w jakąś grę polityczną” – przytoczono słowa ojca Ramana Pratasiewicza. Jak zaznaczył, adwokat syna i władze nic nie mówią. „Jeśli zmienili środek zapobiegawczy to jest to poprawa warunków bytowych. Co do reszty nie wiadomo, co będzie dalej” – cytuje gazeta słowa ojca aresztowanego mężczyzny.

Wcześniej powiadomiono, że Rosjanka Sofia Sapiega, zatrzymana w Mińsku razem z Pratasiewiczem, znajduje się w areszcie domowym. Rosjanka, aresztowana w Mińsku razem ze współzałożycielem kanału Nexta, została przeniesiona do aresztu domowego, przekazuje BBC, powołując się na jej rodzinę. „Jesteśmy w szoku” – powiedział ojczym Sofii Siergiej Dudicz. Dla rodziców Sofii była to niespodzianka, przekazuje stacja. Jak zaznaczono, obecnie Sofia znajduje się sama w wynajmowanym mieszkaniu w Mińsku.

Samolot Ryanair, lecący z Aten do Wilna 23 maja, wylądował awaryjnie na lotnisku w Mińsku z powodu doniesienia o podłożeniu bomby. Samolotem tym leciał Roman Pratasiewicz, współzałożyciel – uznanego za ekstremistyczny – kanału w Telegramie Nexta. Został on zatrzymany podczas kontroli dokumentów na mińskim lotnisku. Pratasiewicz figuruje na białoruskiej liście osób związanych z terroryzmem. Wszczęto przeciwko niemu sprawę karną z kilku artykułów, w tym z artykułu „organizacja masowych zamieszek”, może mu grozić do 15 lat pozbawienia wolności.

Razem z Pratasiewiczem na pokładzie znajdowała się Sofia Sapiega. Według informacji rosyjskiego MSZ, jest podejrzewana o popełnienie w okresie sierpień-wrzesień 2020 roku przestępstw przewidzianych w kilku artykułach Kodeksu Karnego Białorusi. Areszt dziewczyny przedłużono o dwa miesiące.

Sąd Rejonu Partyzanckiego Mińska w poniedziałek odrzucił jej zażalenie na zatrzymanie.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
dobra rada
Użytkownik
dobra rada

Lepiej w areszcie domowym w Mińsku, niż na szubienicy w Ługańsku.
Pratasiewicz poszedł na pełną współpracę z władzami Białorusi po tym, jak prokurator generalny Republiki Ługańskiej wystąpił o ekstradycję.