Porozmawiamy z delfinami?

Opublikowano: 23.06.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 702

Już pół wieku temu uczeni próbowali nauczyć delfiny podstaw ludzkich języków. Te niezwykle inteligentne ssaki znane są bowiem z umiejętności naśladowania dźwięków. Czy uda im się opanować ludzką mowę? Pierwszą werbalną komunikację międzygatunkową ułatwić mają specjalne syntezatory, które być może w przyszłości zostaną wykorzystane podczas spotkania z… obcą inteligencją.

Uważa się, że pod względem inteligencji prym w świecie zwierząt wiodą walenie. Spośród nich najbardziej kontaktowe i społeczne są delfiny. Mało kto pamięta, że wiele dekad temu rozpoczęto pierwsze eksperymenty mające na celu… nauczyć te zwierzęta ludzkiej mowy. Dziś skuteczną komunikację z delfinami mają umożliwić syntezatory, w tym urządzenie o nazwie CHAT.

W latach 1960. John C. Lilly (1915-2001) – amerykański neurolog i psychiatra, przeprowadził serię eksperymentów nad komunikacją z delfinami. Uczony miał nadzieje, że jej opanowanie pomoże człowiekowi w przełamaniu bariery językowej w przypadku spotkania z istotami pozaziemskimi.

Badania prowadzono w Instytucie Komunikacji w St. Thomas na Wyspach Dziewiczych. W publikacjach współpracowników Lilly’ego pojawiały się sugestie, że morskie ssaki starały się naśladować ludzką mowę. Jego asystentka, Margaret Howe, przez długi czas starała się bezskutecznie nauczyć delfina o imieniu Peter podstaw angielskiego.

W nieco inny sposób podchodzi do tego Denise Herzing z Florida Atlantic University, która od 28 lat bada dzikie delfiny na obszarze Bahamów, rejestrując ich „gwizdy rozpoznawcze”, które wymieniają między sobą, jak też inne formy komunikatów (m.in. te związane z walką).

– Delfiny zaczęły wykazywać zainteresowanie nami – mówiła. – Spontanicznie naśladowały nasze wypowiedzi czy pozy, a także zapraszały nas do swoich zabaw.

W ramach eksperymentów Herzing i jej koledzy zbudowali rodzaj „podwodnej klawiatury” z czterema symbolami, z których każdy emitował dźwięk kojarzony z danym przedmiotem-zabawką. Jej nagrania pokazują, że delfiny nauczyły się używać aparatu podczas zabaw. Obecnie uczona pracuje nad rozbudowaną wersją urządzenia o nazwie CHAT (skrót od Cetacean Hearing And Telemetry, tj. Nasłuch i Telemetria Waleni), które stanowi zalążek aparatu do komunikacji między człowiekiem a delfinem.

CHAT będzie w stanie rozpoznawać naturalne odgłosy tych ssaków (przy czym należy pamiętać, że porozumiewają się one również za pośrednictwem dźwięków niesłyszalnych dla ludzkiego ucha). Herzing myśli również o próbie stworzenia sztucznych komunikatów w „delfinim języku”. Jeśli się to uda, powstanie pierwszy międzygatunkowy translator.

Doniesienia o zbudowaniu prototypu takiego urządzenia powstały już kilka lat temu. Z kolei inny uczony, korzystając z aplikacji na iPad-a, starał się nawiązać kontakt z dwuletnim delfinem o imieniu Merlin. Jak twierdził, w jego zamyśle leżało stworzenie uniwersalnego język symboli, który byłby zrozumiały zarówno dla waleni, jak i dla ludzi.

Na podstawie: Livescience.com
Opracowanie i źródło: Infra


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. m1 23.06.2013 13:57

    Co tam jakieś podróże na Marsa czy też monologi z bogami – porozmawiać z delfinami to jest coś! W końcu jesteśmy tak samo zwierzętami jak one, tyle że mamy niezwykle rozwinięte mózgi; jesteśmy nieprzeciętnie inteligentnie w świecie zwierząt,a zatem to myśmy powinni używając zaawansowanych technologii tworzyć translatory, uczyć się języka delfinów, żeby się porozumieć. Dobry kierunek.

  2. Jedr02 23.06.2013 20:46

    Dać im prawa wyborcze! 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.