Delfiny mają łechtaczkę, która działa jak u kobiet

Opublikowano: 13.01.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1500

Samice delfinów mają łechtaczkę, która funkcjonuje podobnie jak u ludzi – odkryli biolodzy z Mount Holyoke College w USA. O ich odkryciu napisało czasopismo „Current Biology”.

Delfiny uprawiają seks między innymi po to, by utrzymać więzi społeczne. Naukowcy zwrócili uwagę na obecność kobiecej łechtaczki, która jest tak umiejscowiona, że może być stymulowana podczas stosunku. Ponadto samice pocierają się wzajemnie o łechtaczki pyskami, płetwami i ogonami. Nie jest jednak jasne, jakich doznań mogą doświadczać samice podczas wykonywania tych czynności.

Naukowcy przebadali łechtaczki 11 samic delfinów butlonosych, które zmarły z przyczyn naturalnych. Znaleźli duże obszary tkanki zdolnej do wypełniania się krwią, a także duże skupisko zakończeń nerwowych – prawie jak u ludzi. Skóra łechtaczki była znacznie cieńsza niż w okolicznych miejscach. Uwagę badaczy zwróciły ciałka Dogela, wrażliwe zakończenia nerwowe w tkance łącznej, które mają wygląd wielorozgałęzionego krzewu, występujące licznie w łechtaczce i główkach prącia u ludzi.

„Łechtaczka delfina ma wiele cech sugerujących, że jej celem jest dawanie przyjemności samicom” – twierdzi biolog Patricia Brennan, główna autorka badania. Naukowcy uważają, że stymulacja łechtaczki może przynosić samicom delfinów tyle samo przyjemności, co i kobietom. „Badanie i zrozumienie zachowań seksualnych w naturze jest fundamentalną częścią zrozumienia doświadczenia zwierząt i może nawet mieć ważne zastosowania medyczne w przyszłości” – podkreślono.

Zdjęcie: 12019 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.