Podwójna rejestracja samolotów narusza przepisy

Opublikowano: 29.06.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 898

Rosyjskie linie lotnicze powiadomiły władze lotnicze Bermudów o konieczności wyrejestrowania samolotów.

„Rosyjskie Ministerstwo Transportu nie potwierdza obaw Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) dotyczących bezpieczeństwa lotów w Rosji w związku z tzw. podwójną rejestracją samolotów – stwierdza komunikat Ministerstwa Transportu Federacji Rosji. […] Przypomnijmy, że w związku z jednostronnym cofnięciem przez władze lotnicze Bermudów certyfikatów zdatności do lotu rosyjskich statków powietrznych, Federacja Rosyjska zawiesiła umowę międzyrządową z Bermudami, zgodnie z którą funkcje nadzoru nad ciągłą zdatnością do lotu statków powietrznych pełniły władze lotnicze Bermudów. Na posiedzeniu Rady ICAO w dniu 22 czerwca 2022 r. przedstawiciel Rosji w ICAO stwierdził, że niektóre państwa naruszają podstawowe postanowienia konwencji chicagowskiej, stosując bezprawne jednostronne środki ograniczające” – wyjaśnia komunikat.

Przed lutową operacją zbrojną Rosji na Ukrainie, większość samolotów używanych przez rosyjskie linie lotnicze, a wydzierżawianych od zachodnich dostawców, była zarejestrowana na Bermudach. W wyniku nałożonych na Rosję sankcji polityczno-gospodarczych, leasingodawcy zażądali – często bezprawnie – zwrotu samolotów. Wobec tego, władze Rosji zarejestrowały te samoloty w odpowiednich podmiotach na terenie Rosji.

Jednak 15 czerwca br. ICAO wydała biuletyn, w którym stwierdziła, że podwójna rejestracja samolotów jest sprzeczna z przepisami i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, żądając od Rosji podjęcia odpowiednich kroków. Artykuł 18 Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym (tzw. Konwencja Chicagowska) mówi, że „Statek powietrzny nie może być ważnie zarejestrowany w więcej niż jednym państwie, ale jego rejestracja może być zmieniona z jednego państwa na inne.”

Rosja, podkreślając, że „Zapewnienie bezpieczeństwa lotów jest najwyższym priorytetem rosyjskich władz lotniczych”, zareagowała natychmiast po tym, jak Bermudy cofnęły certifikaty lotnicze dla rosyjskiego samolotu i dokonała rejestracji na terenie Rosji. „Na dzień dzisiejszy w Rosji eksploatowane są 1 274 samoloty. W Rosyjskim Rejestrze Statków Powietrznych zarejestrowanych jest 1 207 samolotów, z czego 1 151 to samoloty pasażerskie”.

„Rosyjskie linie lotnicze powiadomiły władze lotnicze Bermudów o konieczności wyrejestrowania samolotów. Aby uniknąć naruszenia art. 18 Konwencji chicagowskiej przez władze lotnicze Bermudów, muszą one wykluczyć ze swojego rejestru statki powietrzne zarejestrowane i eksploatowane w Federacji Rosyjskiej. Na dzień dzisiejszy Federacja Rosyjska posiada wszystkie obiekty do obsługi technicznej statków powietrznych i utrzymania ich zdatności do lotu. Prace te mogą być wykonywane przez 11 organizacji dysponujących odpowiednimi zasobami i wykwalifikowanym personelem, zdolnym do przeprowadzania napraw o różnym stopniu złożoności. Firmy dysponują niezbędną technologią, hangarami, stanowiskami badawczymi i wyposażeniem. Obsługa techniczna statków powietrznych jest nadal wykonywana przez tych samych specjalistów i przy użyciu tych samych narzędzi, co wcześniej. W ten sposób rosyjskie władze lotnicze potwierdzają zgodność statku powietrznego przekazanego do rosyjskiego rejestru z międzynarodowymi i rosyjskimi wymogami zdatności do lotu. Bezpieczeństwo lotów statków powietrznych jest zapewnione i utrzymywane na wysokim poziomie” – podsumowuje Ministerstwo Transportu Rosji.

Źródło: Bibula.com

10

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.