Planeta cieplejsza niż gwiazda

Opublikowano: 22.06.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 382

KELT-9b to rzadki przypadek planety krążącej wokół bardzo młodej masywnej gwiazdy. Powierzchnia planety jest cieplejsza niż powierzchnia niektórych czerwonych karłów.

Wspomniana planeta została odkryta dzięki Kilodegree Extremely Little Telescope (KELT), dwóm automatycznym teleskopom umieszczonym w Arizonie i RPA. Okrąża ona gwiazdę ponaddwukrotnie bardziej masywną od Słońca, a sama ma średnicę i masę dwukrotnie większą od Jowisza. Na powierzchni KELT-9b temperatura dochodzi do 3400 stopni Celsusza. Planeta wpadła w spiralę śmierci i opada na powierzchnię swojej gwiazdy.

Karen Collins z University of Tennessee, członkini zespołu, który odkrył planetę, informuje, że obecnie krąży ona wokół jednego z biegunów gwiazdy. Zdaniem uczonej to spowoduje zmianę orbity planety. “Za kilkadziesiąt lat zniknie nam ona z oczu na tysiąc albo i więcej lat, a później znowu się pojawi” – stwierdza Collins.

Zdaniem profesora Aarona Boleya z kanadyjskiego University of British Columbia, orbita KELT-9b jest niezwykle intrygująca. Planety powstają z dość płaskiego dysku gazu i pyłu, który zwykle formuje się wokół równika gwiazdy. Fakt, że nowo odkryta planeta krąży wokól bieguna sugeruje, że mogła ona wejść w interakcje z inną planetą.

KELT-9b jest skazana na zagładę. Albo rozerwą ją siły pływowe gwiazdy, albo opadnie na jej powierzchnię. Tak czy inaczej jest ona niezwykle interesującym obiektem i naukowcy będą ją badać, póki mają okazję.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Astronomy.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.