Zamach na zbiórki społeczne i charytatywne!

Opublikowano: 31.01.2023 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4706

Artykuł uzupełniono o aktualizację (na samym spodzie).

Wszyscy politycy w Sejmie, którzy to poparli, bezlitośnie wyciągają swe lepkie łapy po pieniądze ze zbiórek na cele społeczne i charytatywne! Przepisy wywracające przepisy o darowiznach do góry nogami mają wejść w życie 1 lipca 2023 roku. Uderzą głównie w najuboższe osoby w potrzebie, zabierając im ok. 20% pieniędzy na leczenie, rehabilitację czy odbudowę domu po pożarze!

Jak widać wyżej, projekt poparli wszyscy posłowie ugrupowań Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Polska, Porozumienie, Kukiz’15 i Konfederacja (najpierw w głosowaniu nr 13 głosowała za odrzuceniem poprawek, a gdy poprawki przyjęto, zagłosowała w głosowaniu nr 27 za przyjęciem całości ustawy, więc w praktyce je poparła). Przeciwko głosowała Koalicja Obywatelska, Lewica, Polska 2050 i PPS. Wyniki głosowania TUTAJ.

Wiedząc, że pomysł nie spotka się z pochwałą obywateli, zakamuflowali kontrowersyjny przepis w projekcie ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, zwanym też projektem ustawy deregulacyjnej. Co gorsza, poprawka zmieniająca przepisy o darowiznach i spadkach została zgłoszona jeden dzień przed głosowaniem, zanim mogła zareagować opinia publiczna! Możliwe, że nie wszyscy posłowie wiedzieli, za czym głosują!

Poprawka drastycznie komplikuje sytuację osób fizycznych zbierających pieniądze w publicznych zbiórkach (np. na działalność naszego portalu). Dotychczas było tak, że podatek od darowizn należało uiścić, gdy kwota łączna darowizn od jednego darczyńcy przekraczała 4902 zł (w ubiegłych latach) w ciągu pięciu lat, a niedawno limit wzrósł do 5308 złotych. W ostatnim rzucie na taśmę dodano do projektowanych przepisów dopisek o sumowaniu darowizn. Jeżeli organizator zbiórki publicznej otrzyma w ciągu 5 lat darowizny od niespokrewnionych osób na kwotę 54 180 zł, nawet gdy żaden z darczyńców nie przekroczy kwoty 5308 zł, trzeba będzie zapłacić podatek. Choć kwota 54 180 zł na pierwszy rzut oka wydaje się wysoka, jest wielokrotnie niższa od minimalnej płacy krajowej — dzieląc ją na 60 miesięcy wychodzi 903 zł na miesiąc. Więcej dostają rodzice dwójki dzieci w ramach 500+.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że 1 lipca 2023 roku może okazać się, iż od zakończonych już zbiórek, np. sprzed 4 lat, trzeba będzie uiścić podatek, choć przez te 4 lata należność podatkowa nie zaistniała. Wiele osób, które spożytkowały pieniądze ze zbiórek, np. na leczenie czy odbudowę domu po pożarze, znajdą się w dramatycznej sytuacji, gdy będą musiały zapłacić astronomiczny „zaległy” podatek, którego nie będą w stanie zapłacić z powodu spożytkowania zgromadzonych środków.

Przykładowo — jeśli rodzice zebrali na operację ratującą życie dziecka milion złotych, bo tyle np. kosztowała operacja za granicą, teraz będą musieli zapłacić Urzędowi Skarbowemu ok. 20% tej kwoty, czyli 200 000 zł. Skąd ją wezmą?

Poprawka została dodana podstępnie w ostatnim momencie, aby opinia publiczna nie mogła zareagować przed przegłosowaniem i wpłynąć na polityków.

Teoretycznie prawo nie powinno działać wstecz, ale w znowelizowanych przepisach nie ma żadnej gwarancji, iż sumowanie darowizn będzie obowiązywać od darowizn wpłacanych od 1 lipca 2023 roku, a nie starszych, a to oznacza, że PiS zastawił wielką pułapkę finansową na osoby przyjmujące darowizny w okresie od 01.07.2019 do 30.06.2023, z której nie będą w stanie wyjść.

Bez względu na to, czy wpłaty będą sumowane od 1 lipca, czy od 2019 roku, przepisy uderzą w zbiórki charytatywne na leczenie chorób i operacje, których NFZ nie chce finansować oraz w ludzi w bardzo trudnej sytuacji życiowej, np. po pożarze domu, ale także w niezależne media i organizacje społeczne. Będzie im o wiele trudniej zbierać wyższe kwoty niż dotychczas. Podatek od darowizn od początku jest nieetyczny moralnie, ponieważ uderza w rodzinę (pieniądze matki pomagającej dorosłemu dziecku są pomniejszane, choć zapłaciła już od nich podatek dochodowy) i osoby ubogie (żebraków i proszących o pomoc). Nowe zło polega na braku jakichkolwiek konsultacji społecznych dotyczących nowelizacji prawa, podstępnym działaniu polityków „z zaskoczenia” i przepisów, które postawią 1 lipca 2023 roku dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Sprawa wymaga dogłębnej analizy prawnej, ale widać wyraźnie, że PiS po prostu wyciąga ręce po pieniądze osób pokrzywdzonych przez los, które muszą prosić o jałmużnę, gdyż państwo polskie nie jest w stanie im w żaden sposób pomóc.

Dotychczasowe przepisy:

„Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

1) jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy – 10 434 zł;

2) jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy – 7 878 zł;

3) jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy – 5 308 zł”.

Nowe brzmienie przepisów:

„Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

1) 36 120 zł od jednej osoby lub 108 360 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;

2) 27 090 zł od jednej osoby lub 81 270 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;

3) 18 060 zł od jednej osoby lub 54 180 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej”.

Zarówno w przypadku nowych i starych przepisów, kwoty zliczane są w skali 5-letniej, a nie rocznej, miesięcznej czy pojedynczej zbiórki.

Przegłosowane przepisy trafiły do Senatu. Nawet jeśli Senat je odrzuci lub poprawi na korzyść obywateli, wrócą do Sejmu, w którym koalicja rządząca ma większość. Rutynową praktyką jest, że posłowie koalicji rządzącej odrzucają wszystkie poprawki Senatu, ponieważ mają sejmową większość.

PiS wiele razy próbował podobnej sztuczki z wprowadzaniem kontrowersyjnych przepisów, np. blokowania stron internetowych w ustawie dotyczącej rolnictwa, lecz tym razem mu się udała. Wskazuje to, iż naszym państwem rządzą oszuści i krętacze, którzy nie potrafią przegłosowywać kontrowersyjnych ustaw w uczciwy sposób.

Jarosław Kaczyński w 2018 roku przyznał, choć plącząc słowa, że PiS przejął po poprzednich rządach mechanizm okradania Polski i opanował go. Jak widać — do perfekcji.

Proszę wszystkich o nagłośnienie tej sprawy gdzie i jak się da! Piszcie do posłów, senatorów, mediów, by poruszyły kwestię tej pułapki oraz okradania z pieniędzy dzieci czekających na operacje i innych ludzi w pilnej potrzebie. Macie też emocjonalny argument do zniechęcania zatwardziałych pisiorów do głosowania na PiS — chcą zabrać ze zbiórek ok. 1/5 pieniędzy na operacje, leczenie i rehabilitację ciężko chorym dzieciom, kalekom i emerytom.

Autorstwo: Maurycy Hawranek
Na podstawie: Money.pl, Podatki.GazetaPrawna.pl, Sejm.gov.pl
Źródło: WolneMedia.net

Aktualizacja

Do sprawy ustosunkował się Mateusz Musiał, specjalista ds. postępowań sądowo-administracyjnych, na portalu Pitax.pl: „wskazania wymaga, iż omawiany zakres nowelizacji wpisuje się w naczelną zasadę lex retro non agit (prawo nie działa wstecz). Zgodnie z przyjętym przez Sejm brzmieniem ustawy nowe progi w podatku od spadków i darowizn będą obowiązywały w sytuacji gdy, nastąpi »nabycie przez nabywcę własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej w okresie 5 lat, począwszy od dnia 1 lipca 2023 r. oraz w każdym kolejnym okresie 5 lat«. Ww regulacja doznaje wzmocnienia poprzez art. 19 ustawy nowelizującej, w świetle którego do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie nowelizacji, stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, w brzmieniu dotychczasowym. Niemniej jednak jako zagrożone należy uznać zbiórki dokonane na zasadzie darowizny (rozumianej jako umowa nazwana z art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny) dokonane po dniu 1 lipca 2023 r. Mimo spełnienia postulatu zakazu retroaktywności aktu prawnego, pod wątpliwość należy poddać zmianę przepisów prawa podatkowego w trakcie roku, w sytuacji gdy będzie wywierała negatywne konsekwencje dla podatnika”.

26

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. Fenix 01.02.2023 09:28

  Radzę ten artykuł przesłać do sejmu każdemu z osobna posłowi, i Owsiakowi WOŚP. Już czas zmienić system finansowy , udziałem DOK , równy każdemu. Władzą ludzi rządy Ja.

 2. Admin WM 01.02.2023 09:57

  Tutaj kompletna lista senatorów RP (także z PiS-u). Możecie wysyłać im maile, a także pisać komentarze na ich profilach w mediach społecznościowych oraz dzwonić telefonicznie.

  Link do danych teleadresowych senatorów stron www, etc.):
  https://www.senat.gov.pl/sklad/senatorowie/

  Adresy emailowe skopiowane ze strony Senatu:
  biuroambrozik@gmail.com
  biuro@senatorarndt.pl
  bpbernacki@gmail.com
  biuro@halinabieda.pl
  biuro@bierecki.senat.pl
  biuro@blaszczyk.senat.pl
  biurosenatorskiebober@gmail.com
  senator@jacekbogucki.pl
  biurosenatorskie@marekborowski.pl
  biuro@b-borusewicz.pl
  biuro@biurosenatorskie.pl
  biuro@marcinbosacki.pl
  biurosenatorskiekbrejza@gmail.com
  margareta.budner@gmail.com
  biuro@jacekbury.pl
  kontakt@jerzychroscikowski.pl
  biuro@alicjachybicka.pl
  senator@czarnobaj.senat.pl
  biuro@grzegorzczelej.pl
  senator.czerwinski.biuro@gmail.com
  biuro@senatorczudowska.pl
  biuro@dobkowski.senat.pl
  senator@dowhan.pl
  senator.arturdunin@gmail.com
  biuro@wiktordurlak.pl
  jerzy.fedorowicz@onet.eu
  biurogliwice@frankiewicz.pl
  biuro@ewagaweda.pl
  senator.godyla@gmail.com
  platforma.koszalin@gmail.com
  biuro@stanislawgogacz.pl
  biuro.golba@gmail.com
  biurosenatorskie@agnieszkagorgonkomor.pl
  tomasz.grodzki@senat.gov.pl
  biuro@januszgromek.pl
  senator.gromko@gmail.com
  senator.hamerski@gmail.com
  biuro@hibner.pl
  biurojmj@gmail.com
  biuro@jazlowiecka.senat.pl
  michal.kaminski@senat.gov.pl
  s.karczewskibiuro@wp.pl
  biuro@kazimierzkleina.pl
  biuro@klich.pl
  andrzej@kobiak.bydgoszcz.pl
  senator.koc@gmail.com
  biuro@kochan.senat.pl
  biuro@kolacz-leszczynska.pl
  wladyslaw_komarnicki@wp.pl
  senator@komorowski.senat.pl
  senatorkonieczny@gmail.com
  kontakt@tadeuszkopec.pl
  senatorkopiczko@gmail.com
  biuro@kraska.home.pl
  biuro@krzysztofkwiatkowski.com.pl
  senator.stanislaw.lamczyk@gmail.com
  filipl@wp.pl
  pabianice@senatorluczak.pl
  senatorlyczak.biuro@wp.pl
  biuro@majer.senat.pl
  biuro.maleckalibera@gmail.com
  senator.robertmamatow@wp.pl
  biuro.marekmartynowski@wp.pl
  biuro@matecka.senat.pl
  antonimezydlo.biuro@op.pl
  Gabriela.Morawska-Stanecka@senat.gov.pl
  senator.kmjg@gmail.com
  boguslawa.orzechowska@gmail.com
  biuro.stanislawozog@gmail.com
  biuro@pajakandrzej.pl
  biuro@januszpecherz.pl
  senator.pek@gmail.com
  biuro@wojciechpiecha.eu
  biuro@aleksanderpociej.pl
  biuro@zdzislawpupa.pl
  biuro@jadwigarotnicka.pl
  biurorusiecki@tlen.pl
  biuro@slawomirrybicki.pl
  kontakt@sagatowska.net
  biurosenatorskie@joannasekula.pl
  biuro@sewerynski.pl
  biuro@skurkiewicz.pl
  kslon@op.pl
  biuro.senator@interia.pl
  szejnfeld.biuro@gmail.com
  biuro@senatorszwed.pl
  senatorrafalslusarz@gmail.com
  biuro@swilski.senat.pl
  biuro@tobiszowska.senat.pl
  wadim@tyszkiewicz.senat.pl
  biuro@ujazdowski.pl
  biuro@wcisla.senat.pl
  biuro.senatorskie@kazimierzwiatr.pl
  wlosowicz.jacek@gmail.com
  szajac@wp.pl
  senator@jozefzajac.pl
  biuro@zdrojewska.senat.pl
  biuro@zdrojewski.info
  wojciechziemniak@wp.pl

 3. Maurycy Hawranek (Admin WM) 01.02.2023 11:37

  Mój artykuł można kopiować, poprawiać i rozpowszechniać bez ograniczeń, bez konieczności podawania autora i linka do WM. Niech służy wszystkim sprawie.

 4. rici 01.02.2023 11:43

  Takich kwiatkow jest wiecej. Czy ktos wie co to jest KUS, to Karta Ubezpieczenia Spolecznego. Kiedys na te karte mozna sie bylo leczyc za granica, NFZ pokrywal koszty. Obecnie cos chyba od 2018-19 roku jest to niemozliwe. PIS wproadzi ze karta KUS uprawnia tylko do ratowania zycia za granica, innych kosztow nie pokrywa. Taki przyklad miales wypadek za granica, trafiles do szpitala, uratowali ci zycie, NFZ przysyla po ciebie w pelni wyposazona karetke, ktora przewozi cie do dowolnego szpitala w Polsce.Koszty wyslania takiej karetki sa czesto o wiele drozsze od leczenia na miejscu. Ale NFZ nie zaplaci za leczenie za granica. Gdy to wprowadzali to argumentowali to tym ze w Polsce jest bardzo duzo bardzo dobrych lekarzy ktorzy cie wylecza. Z poczatku chodzilo glownie o to ze np. na operacje zacmy w Polsce czekalo sie od 1.5 roku do 3 lat, a np w Czechach czy na Litwie czekalo sie 2-3 tygodnie. Podobnie z innymi zabiegami, operacjami.
  Nasz parlament i rzad jest chory, a raczej chca by ludzie byli chorzy, i szybciej poumierali.

 5. Admin WM 01.02.2023 11:52

  Tutaj list, jaki wysyłałem w nocy — wersja skrócona artykułu. Może komuś się przyda „gotowiec” lub zainspiruje do napisania własnych wiadomości.

  ***

  Bardzo zaniepokoiła mnie wiadomość o nowelizacji podatku od darowizn – sumowania darowizn od wielu darczyńców, które PiS dopisał podstępnie w projekcie ustawy o likwidowaniu zbędnych barier administracyjnych i prawnych (jeden dzień przed głosowaniem). Uderzy to m.in. w ofiary katastrof, osoby biedne, ciężko chore dzieci i ich rodziców.

  Chodzi o niebezpieczeństwo pojawienia się nagle konieczności uiszczenia podatku za okres ubiegłych 5 lat, kiedy przepisy były stare.

  1 lipca 2023 roku może okazać się, iż od zakończonych już zbiórek, np. sprzed 4 lat, trzeba będzie uiścić podatek, choć przez te 4 lata należność podatkowa nie zaistniała. Wiele osób, które spożytkowały pieniądze ze zbiórek, np. na leczenie, odbudowę domu po pożarze, znajdą się w dramatycznej sytuacji w matni, gdy będą musiały zapłacić astronomiczny „zaległy” podatek, którego nie będą w stanie zapłacić z powodu wydawania zgromadzonych środków.

  Przykład — jeśli rodzice zebrali na zabieg ratujący życie dziecka 1 000 000 złotych, bo tyle np. kosztowała operacja za granicą, teraz będą musieli zapłacić Urzędowi Skarbowemu ok. 20% tej kwoty, czyli 200 000 zł. Skąd ją wezmą?

  Teoretycznie prawo nie powinno działać wstecz, ale w znowelizowanych przepisach brak wzmianki, iż sumowanie darowizn obowiązuje od darowizn od 1 lipca 2023 roku, a nie starszych, a to oznacza, że PiS zastawił wielką pułapkę finansową na osoby przyjmujące darowizny w latach 2019-2023, z której nie będą w stanie wyjść.

  Nawet jeśli nowy podatek od zsumowanych darowizn będzie liczony od 1 lipca 2023 r. (a nie od 1 lipca 2019 roku) poważnie utrudni to zbieranie pieniędzy na rzecz potrzebujących, którym państwo zamiast pomóc, rzuca kłody pod nogi, aby utrudnić życie.

  Proszę nagłośnić ten problem, bo być może uda się zmienić przepisy, by zapobiec opisanej sytuacji.

  Idealnie by było, gdyby z procedowanej w Senacie ustawy wykreślono zdanie „lub 54 180 zł od wielu osób” (i analogiczne dla I i II grupy pokrewieństwa), a Sejm poprawkę Senatu przyjął.

 6. Admin WM 01.02.2023 13:14

  Informacja techniczna: nasz serwer od wczoraj jest cyberatakowany. Dlatego może wolniej chodzić i czasami zawieszać się.

 7. pikpok 01.02.2023 15:10

  Przed wyborami taki “kwiatek”? Chyba chcą tym coś przykryć albo odwrócić uwagę.

 8. replikant3d 01.02.2023 17:53

  Maurycy! Oni mają to ,,w czterech literach,,! Taki dostali nakaz z davos i go zrealizują choćby ,,po trupach,, Nie zauważyłeś że mają w nosie konstytucję? Wyroki trybunałów międzynarodowych też mają gdzieś. Wszystkie ,,marionetki,,globalistów są nietykalne i doskonale to wiedzą. To część programu depopulacji, więc nie odpuszczą..

 9. Wolfman 01.02.2023 18:35

  Replikant wyjaśnij re depopulacje?

 10. keitaro 02.02.2023 08:55

  Nazwać to co zrobili niegodnym to jak nic nie powiedzieć. To sk.syństwo.
  Rodzice żebrzą na chore dzieci, a ta banda łapę po pieniądze wyciąga.
  Ten artykuł powinien być na samej górze WM.
  Maurycy robisz dobrą robotę, chwała Ci za to. Przelew też pójdzie. Pozdrawiam.

 11. Stanlley 02.02.2023 09:48

  Udostępniłem na grupach (bo notorycznie FB zamyka ) ruchu Dobrobytu i Pokoju! Kilka tysięcy osób więcej się dowiedziało 🙂 Choć muszę przyznać że fb się dziwnie zachowuje jak się da jakiegoś linka na wolnemedia 😐

 12. Admin WM 02.02.2023 10:49

  Sprostowanie ws. Konferedacji – w głosowaniu nr 13 głosowała przeciwko poprawkom, ale w głosowaniu 27, nad całością ustawy, zagłosowała za całą ustawą, a więc także za tymi poprawkami (zamiast przeciwko ustawie).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.