PIP coraz chętniej kontroluje zatrudniających Ukraińców

Opublikowano: 02.08.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Inspektorzy pracujący dla Państwowej Inspekcji Pracy coraz chętniej sprawdzają warunki zatrudnienia, jakie oferują ukraińskim imigrantom polskie przedsiębiorstwa. Dzięki temu wykrywają oni dużą liczbę przypadków łamania prawa, związanych głównie z pracą na czarno, brakiem wynagrodzenia czy złym traktowaniem ze strony pracodawców.

Rosnąca liczba kontroli przeprowadzanych przez PIP jest związana ze wzrostem liczby skarg, które są składane przez cudzoziemców pracujących w polskich przedsiębiorstwach. Tylko w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku było ich blisko 3 tys. w blisko 3,5 tys. firm, zaś były one sprawdzane pod kątem legalności zatrudniania pracowników pochodzących najczęściej z Ukrainy.

Przedstawiciele PIP w blisko 37 proc. stwierdzili naruszenia przepisów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców. Wśród najczęstszych nieprawidłowości występowały te związane z zatrudnianiem bez jakiejkolwiek umowy albo bez prawa pobytu dla imigranta. W co piątym przedsiębiorstwie stwierdzono z kolei złe traktowanie zagranicznych pracowników, czyli zmuszanie do pracy w nadgodzinach i/albo w złych warunkach.

Ogółem inspektorzy PIP za nielegalne zatrudnienie pracowników nałożyli 435 mandatów na łączną kwotę 595 tys. zł. Dodatkowo w ubiegłym roku swoje kontrole przeprowadziła Straż Graniczna, która stwierdziła, że wśród 45 tys. Ukraińców nieprawidłowości dotyczące legalności ich zatrudnienia dotyczyły 26 tys.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o