Pierwszy odwiert w historii Marsa

Opublikowano: 22.02.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 142

Łazik Curiosity pobrał próbkę z wnętrza marsjańskiej skały. To pierwsze takie wydarzenie w historii. Dotychczas żadne z wysłanych przez ludzi urządzeń nie wierciło w skałach na Marsie.

Operację pobrania próbki obserwowali specjaliści z Jet Propulsion Laboraotory. “Widząc unoszący się z wiertła pył przekonaliśmy się, że po raz pierwszy wiertło pobrało próbkę, zagłębiając się w skałę” – powiedział Scott McCloskey, z zespołu inżynierów odpowiedzialnych za pracę wiertła. “Wielu z nas pracowało przez lata, by ten dzień nadszedł. Potwierdzenie udanego wiercenia jest niezwykle satysfakcjonujące. Dla zespołu odpowiedzialnego za zbieranie próbek jest to odpowiednik tego, co czuł zespół odpowiedzialny za lądowanie, gdy pojazd dotknął powierzchni planety” – dodał.

Pobrana z głębokości 6,4 centymetra próbka zostanie umieszczona na sicie, które odrzuci cząstki większe niż 150 mikrometrów. Część materiału zostanie dostarczona do instrumentów CheMin i SAM, gdzie zostaną poddane analizie.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: NASA
Źródło: Kopalnia Wiedzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o