Pasy Van Allena jak wielki akcelerator cząstek

Opublikowano: 29.07.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 824

Dwie sondy NASA, które badały od jakiegoś czasu ziemską magnetosferę przyniosły odpowiedzi na nurtujące naukowców zagadnienia. Jednym z nich było zrozumienie jak to możliwe, że w okolicy Ziemi cząstki elementarne przyspieszają do prędkości relatywistycznych dochodzących do 99% prędkości światła.

Odpowiedź na to zagadnienie jest związana ze zrozumieniem, czym właściwie są owe pasy promieniowania i jaką funkcję pełnią. Gdy tylko ludzie zaczęli wysyłać w kosmos swoje satelity szybko okazało się, że obszar ten jest dla nich bardzo niebezpieczny przez wzgląd na radiację, która okazywała się zabójcza dla urządzeń pokładowych. To dlatego do dzisiaj satelity poruszają się na orbitach pod lub nad tym obszarem przestrzeni.

Oczywiście z biegiem czasu zwiększało się też zrozumienie procesów zachodzących w ich wnętrzu. Początkowo uważano, że pasy Van Allena są czymś stałymi raczej niezmiennym, ale obecnie nowoczesna nauka wie już, że było to błędne założenie, bo pasy radiacyjne zmieniają się i to szybko oraz raczej nie osiągają poziomu zrównoważenia sil tam występujących.

Od jakiegoś czasu uczeni wiedzieli również, że coś rozpędza cząsteczki wewnątrz pasów. Długo nie było wiadomo co to za proces, dlatego zbudowano dwie sondy badawcze zwane Van Allen Probes, a ich celem było przelecieć przez ten obszar przestrzeni zbierając jak najwięcej danych.

W październiku ubiegłego roku, w mniej niż 12 godzin gęstość elektronów w jednej z warstw pasa wzrosła tysiąc razy. Potraktowano to, jako potwierdzenie, że relatywistyczne prędkości rozpędzanych cząstek to wytwór samych pasów i nie pochodzą one z zewnątrz, na przykład z przestrzeni międzyplanetarnej. Z dużym prawdopodobieństwem coś podobnego dzieje się w pasach promieniowania wokół Jowisza, Saturna, innych planet w systemach gwiezdnych, a może nawet gwiazd o silnym polu magnetycznym i wysokich emisjach promieniowania rentgenowskiego. Raport z badań opublikowano w czasopiśmie Science.

Na podstawie: dx.doi.org
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.