Pamięci Jolanty Brzeskiej

Opublikowano: 03.03.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 425

Około stu osób wzięło w sobotę udział w pikiecie w rocznicę śmierci zamordowanej działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej. Pikieta odbyła się przed budynkiem przy ul. Nabielaka 9, w którym mieszkała Brzeska.

Złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Przed domem umieszczono także zdjęcia zamordowanej. Działacze lokatorscy wywiesili także listę nieruchomości z warszawskiej dzielnicy Mokotów, które są objęte roszczeniami reprywatyzacyjnymi.

Córka Jolanty Brzeskiej Magda Brzeska podziękowała zebranym za to że pamiętają o jej matce, a także działaczom lokatorskim za przekazywanie informacji o jej zabójstwie za granicę i walkę o prawa lokatorów z reprywatyzowanych budynków. Mówiła również o tym, że jej syn, po trzech latach wciąż nie może pogodzić się ze śmiercią babci.

Podczas pikiety przemawiali przedstawiciele organizacji lokatorskich. Podkreślali oni, że proceder skupywania roszczeń reprywatyzacyjnych trwa, a kamienicznicy tacy jak Marek Mossakowski, który odzyskał budynek przy Nabielaka 9 mają się dobrze. Mówiono o tym, że przez miesiące po zabójstwie Brzeskiej w marcu 2011 roku policja i prokuratura starały się wmówić wszystkim, że doszło do samobójstwa. Dopiero w marcu 2013 roku biegli sądowi wydali ekspertyzę, z której wynikało, że Jolanta Brzeska nie miała skłonności samobójczych i doszło najprawdopodobniej do zabójstwa.

Wypowiadali się też lokatorzy z okolicznych budynków mówiąc o wciąż pojawiających się roszczeniach reprywatyzacyjnych i niszczeniu miejskiego zasobu mieszkaniowego.

Jolanta Brzeska, działaczka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów pozostawała w konflikcie z Markiem Mossakowskim, próbującym wyrzucić ją z mieszkania w którym zamieszkiwała. Mossakowski jest człowiekiem zajmującym się skupowaniem roszczeń, jednym z najbardziej znanych warszawskich kamieniczników. Dzięki reprywatyzacji stał się właścicielem kilkudziesięciu budynków w całej Warszawie.

Spalone ciało Jolanty Brzeskiej zostało znalezione 1 marca 2013 w znajdującym się na obrzeżach Warszawy Lesie Kabackim. Policja nie ustaliła w jaki sposób się tam znalazła. Jak przypominali uczestnicy sobotniej pikiety jedynymi osobami, które stanęły w związku ze sprawą przed sądem byli działacze lokatorscy, obwiniani o organizację nielegalnych zgromadzeń upamiętniających zmarłą.

Autor: Piotr Ciszewski
Źródło: Lewica.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Konter 03.03.2014 15:03

    Ten kto ma pieniądze jest ponad prawem, chyba że podpadnie komuś kto ma większe pieniądze.

  2. adi7x 03.03.2014 16:21

    https://secure.avaaz.org/pl/petition/Do_Bronislawa_Komorowskiego_O_zawetowanie_ustawy_o_tzn_Bratniej_Pomocy/?tjzGVgb lub google: avaaz ustawa o bratniej pomocy

    BARDZO WAŻNE. Chcą odebrać Nam wolność i suwerenność. Kto jeszcze nie podpisał tej petycji to do dzieła. To najłatwiejszy sposób, żeby przyczynić się do zmian. Jak ta ustawa przejdzie zagraniczne służby będą mogły tłumić protesty u Nas w kraju, a przecież mamy prawo wyrażać niezadowolenie z poczynań władz wychodząc na ulice. Po ustawie o ograniczeniu wolności zgromadzeń jest to kolejny krok do uciszenia niezadowolenia społeczeństwa. Proszę o informowanie o tym innych i udostępnianie. Nie pozwólmy tej niekompetentnej władzy na odebranie Nam kolejnego skrawka wolności i suwerenności.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.