Optymizm premiera nie znajduje potwierdzenia w faktach

Opublikowano: 24.12.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2286

Mateusz Morawiecki zaprezentował na konferencji prasowej dane, które mają świadczyć o tym, że jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej. Duże firmy jednak szykują zwolnienia grupowe. Komu wierzyć?

Premier tryskał optymizmem: rynek pracy jest w znakomitej kondycji, odnotowuje się jego ożywienie, wzrasta tez aktywizacja zawodowa. Jest lepiej niż rok temu, utrzymuje Morawiecki. Zwrócił też uwagę na to, że w przeciwdziałaniu skutkom kryzysu wywołanego przez pandemię sprawnie działają rządowe tarcze, w ramach których rząd uruchomił 35 miliardów złotych. A teraz jeszcze dojdzie kolejnych 35 miliardów złotych, chwalił się premier. Mają też dostać swa pomoc samorządy.

Na tym tle zazgrzytały dane przekazane przez przedsiębiorców, w tym kilka naprawdę dużych marek. W listopadzie zgłoszono, że na bruk pójdzie 3000 pracowników w ramach zwolnień grupowych, czyli dwa razy więcej niż przed rokiem. Do tej pory z pracą pożegnało się już 70 tysięcy ludzi.

Eksperci, cytowani przez portal Next.Gazeta.pl, wskazują, że część zwalnianych może przejść do szarej strefy, z wszystkimi wynikającymi z tego negatywnymi dla rynku pracy i substancji społecznej wynikami. Kilka dużych i znanych marek już zapowiedziało grupowe zwolnienia: Tesco, Carrefour, Rafako, Polpharma, PG Silesia, sieć Hebe, fabryka Opla w Gliwicach. I to zapewne nie są ostatnie sygnały. Do tego trzeba doliczyć tysiące zwalnianych ludzi z małych firm, które po podsumowaniu dają wielkie liczby bezrobotnych. Branża hotelarska, której osławiona tarcza pokryje tylko część strat już teraz spodziewa się, że do zwolnienia będzie około 50 tysięcy ludzi.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.