Ofiary niewolnictwa wśród migrantów

Opublikowano: 05.01.2022 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1570

Ponad dwa tysiące nieletnich uchodźców, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich czterech lat, było ofiarami handlu ludźmi.

Do departamentu Home Office zajmującego się zwalczaniem niewolnictwa trafiły 2634 sprawy dzieci ubiegających się o azyl. Potwierdzono 2008 przypadków handlu ludźmi – tak wynika z oficjalnych danych.

W 2019 r. liczba nieletnich uchodźców bez opieki skierowanych do specjalnego rządowego programu osiągnęła najwyższy poziom 1034 przypadków, co oznacza, że ponad jedna czwarta z 3775 nieletnich uchodźców była prawdopodobnie ofiarami niewolnictwa lub handlu ludźmi.

Po skierowaniu dziecka do programu śledczy oceniają, czy było ono ofiarą handlu ludźmi. W ciągu ostatnich czterech lat w ponad 75 procent przypadków stwierdzili, że nieletni uchodźcy padli ofiarą tego procederu.

Nieletni uchodźcy najczęściej przybywają z takich krajów, jak Afganistan, Sudan, Iran, Erytrea i Wietnam; są wyjątkowo bezbronni, a wielu z nich jest narażonych na ryzyko wykorzystywania seksualnego i mafijnego wyzysku.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy zarejestrowano 700 zaginięć młodocianych uchodźców, w tym 37 poniżej 13 roku życia. Istnieje obawa, że niektórzy z nich zostali porwani przez handlarzy ludźmi, którzy zmuszają ich do pracy niewolniczej lub do działalności przestępczej.

Enver Solomon, dyrektor generalny Rady ds. Uchodźców, powiedział: „Dane te ujawniają, jak wiele dzieci przybywających do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu azylu jest wysoce straumatyzowanych, po przejściu przez przerażające doświadczenie bycia kontrolowanym przez stosujących przemoc handlarzy ludźmi, których jedynym celem jest ich wykorzystanie”.

Organizacje charytatywne i eksperci, w tym rządowy komisarz ds. zwalczania niewolnictwa, ostrzegli, że nowy projekt ustawy o obywatelstwie i granicach może utrudnić ściganie handlarzy ludźmi i zniechęcić ofiary do szukania pomocy.

Iain Duncan Smith, były lider torysów, który zaproponował poprawki do wymienionej ustawy, powiedział, że dane pokazują, jak ważne jest, aby prawo dawało młodym uchodźcom czas
i wsparcie. „Musimy oddzielić tych, którzy byli ofiarami handlu ludźmi od tych, którzy są migrantami ekonomicznymi. Ci, którzy padli ofiarą handlu, są ofiarami współczesnego niewolnictwa i musimy zapewnić im odpowiednie wsparcie niezbędne do osiedlenia się” – dodał polityk.

Sara Thornton, komisarz ds. przeciwdziałania niewolnictwu, i Vera Baird, komisarz ds. praw ofiar w Anglii i Walii, stwierdziły, że ustawa „nie uwzględnia perspektywy ofiar”.

Średnio 78 migrantów przekroczyło kanał La Manche każdego dnia w zeszłym roku, ponieważ roczna ich liczba ustanowiła rekord – 28 381. Przemytnicy ludzi przeprawiali ich w sumie na ponad tysiącu łodziach, co daje średnio trzy łodzie dziennie. Setki innych zostały zatrzymane przez Francuzów. W 2020 roku odnotowano 8420 przepraw, rok później było ich trzy razy więcej. Prawdopodobnie fala migracyjna będzie nadal wzbierać. Planowane zmiany prawne zostaną wdrożone dopiero w 2023 roku. Anglii nie udało się zawrzeć porozumienia w sprawie zawracania przybyszów, a to podpisane z Francją nie spełnia oczekiwań Brytyjczyków.

Rekord migracyjny padł w listopadzie, kiedy to 6869 migrantów przybyło na 201 łodziach. W tym czasie życie straciło 27 mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy na skutek awarii pontonu znaleźli się w lodowato zimnej wodzie. Nasilenia presji migracyjnej można spodziewać się wiosną i latem.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.