Odkryto geoglify starsze niż te z Nazca

Opublikowano: 09.05.2014 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 777

Nowoodkryte formacje są starsze od tych z Nazca o setki lat. Stworzyła je kultura Paracas, po której pozostałością są tajemnicze wydłużone czaszki. Geoglify, a także inne struktury, w tym kamienne kopce i kurhany, odnaleziono w Dolinie Chinca na południe od Limy. Uczeni nie są obecnie w stanie określić, jakie znaczenie miały one dla twórców, choć wiele sugeruje, że znajdowały wykorzystanie w ceremoniach religijnych…

Twórcami odkrytych niedawno geoglifów (zobacz zdjęcia) była kultura Paracas rozwijająca się od ok. VIII w. p.n.e. w rejonie Ica na południowo-zachodnim wybrzeżu Peru. Ok. I w. p.n.e. tereny te zostały zajęte przez lud Nazca. Struktury odkryto na nieużytkach oddalonych o 15 km od najbliższych nadmorskich starożytnych osad.

Według Charlesa Stanisha – dyrektora Cotsen Institute of Archaeology przy University of California (Los Angeles), który doniósł o odkryciach w piśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, struktury pochodzą z ok. 300 r. p.n.e., są więc o co najmniej 300 lat starsze od najstarszych geoglifów wykonanych przez Nazca. Znaleziono je w Dolinie Chinca oddalonej o ok. 200 km na południe od stolicy Peru, Limy. “Tworzyli oni w ten sposób drogi dla rytualnych procesji i innych obrzędów. Nie sądzę, by były to drogowskazy, tylko rodzaj struktury religijnej” – powiedział Stanish.

Na stanowisku archeolodzy odkryli również duże kurhany usypane przez Paracas, od których odchodziły kamienne linie, łączące te struktury. Odkryto w sumie 71 geoglifów (lub ich fragmentów), 353 kamienne kopce, kuliste lub prostokątne formacje, a także punkt, od którego rozchodziły się promieniście linie.

Po zbadaniu okazało się, że niektóre punkty linii wyznaczały miejsca wschodu słońca podczas przesilenia zimowego, zaś kopce w kształcie litery „U” także miejsca zachodu słońca. Niektóre z linii otaczały piramidy albo biegły równolegle do dróg, które używane są do dziś. Zdaniem Stanisha, mogły pełnić one zróżnicowane role, m.in. jako rodzaj „atrakcji religijnej” podczas festynów i uroczystości. Jak dodaje, podobnie mogło być z liniami i figurami Nazca, które również mogły spełniać różne funkcje dla lokalnej społeczności. “Są one rodzajem użytkowej technologii społecznej” – powiedział. “Zdaniem niektórych, wskazywały one święte góry. Mogą one również wskazywać święte piramidy albo były one wykorzystywane jako szlaki dla procesji” – powiedział.

Zarówno kultura Paracas jak i Nazca zyskały rozgłos dzięki literaturze rozwijającej teorię „starożytnych astronautów”. Pierwsza z kultur znana jest z tajemniczych wydłużonych czaszek, które zdaniem pisarza i badacza, Davida Thatchera Childressa należą do gatunku innego niż Homo sapiens. Z kolei alternatywne hipotezy związane z liniami i figurami Nazca zakładały, że ich twórcy chcieli oddać w ten sposób komunikować się z przybywającymi z nieba bogami.

Na podstawie: Livescience.com
Źródło: Infra


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.