Obronność i bezpieczeństwo zdominowały rozmowy Dudy z Erdoğanem

Opublikowano: 25.05.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1702

Przedstawiciele Polski i Turcji podpisali wczoraj w Ankarze szereg umów dotyczących wzajemnej współpracy. Nasz kraj kupi więc między innymi tureckie drony bojowe, czyniąc to jako pierwszy członek Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ponadto prezydenci Andrzej Duda i Recep Tayyip Erdoğan rozmawiali głownie o kooperacji w zakresie obronności, bezpieczeństwa i gospodarki.

Polska głowa państwa właśnie wczoraj rozpoczęła oficjalną, dwudniową wizytę w Turcji. Duda jeszcze przed spotkaniem z Erdoğanem złożył kwiaty na grobie twórcy współczesnego państwa tureckiego, Mustafy Kemala Atatürka. Następnie został powitany w Pałacu Prezydenckim w Ankarze przez swojego tureckiego odpowiednika, aby przystąpić z nim do rozmów o współpracy.

Na wspólnej konferencji prasowej obaj prezydenci poinformowali, że głównym tematem ich rozmów była współpraca w dziedzinach bezpieczeństwa i obronności. Nieprzypadkowo mieli oni zresztą spotkać się przed szczytem NATO, który odbędzie się w połowie czerwca w Brukseli. Duda podkreślał zresztą znaczenie członkostwa obu państw w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Najważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia obronności było podpisanie umów dotyczących współpracy w dziedzinie obronności. Jedna z nich dotyczy zakupu przez nasz kraj czterech zestawów dronów średniego zasięgu Bayraktar TB2. Łącznie do Polski trafią dwadzieścia cztery bezzałogowe maszyny, a zakupimy je jako pierwsze państwo należące do NATO.

Od dłuższego czasu rośnie polsko-turecka wymiana gospodarcza. Na polskim rynku obecne są zwłaszcza tureckie koncerny budowlane, dlatego powinny one brać udział w kolejnych przetargach. Ogółem obaj politycy wyrazili nadzieję, że już niedługo wspomniana wymiana handlowa osiągnie poziom 10 miliardów dolarów rocznie.

Erdoğan określił z kolei Polskę mianem „współpracownika strategicznego”, zwracając zresztą uwagę na wielowiekowe kontakty polsko-tureckie. Wizyta polskiego prezydenta w Ankarze miała je zresztą umocnić, stąd turecki przywódca pochwalił między innymi zaangażowanie Polski w rozmowy Turcji z Unią Europejską.

Na podstawie: Prezydent.pl, Forsal.pl, Aa.com.tr
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.