Duda deklaruje, że „jesteśmy gotowi ponosić ciężary”

Opublikowano: 13.03.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3753

Prezydent Andrzej Duda odbył już serię spotkań z amerykańskimi politykami. Głowa państwa podkreśla, że relacje polsko-amerykańskie są „znakomite”.

Andrzej Duda spotkał się z liderem większości w amerykańskim Senacie Charlesem Schumerem oraz liderem mniejszości Mitchem McConnellem, a następnie ze spikerem Izby Reprezentantów Michaelem Johnsonem, a także liderem mniejszości w Izbie – Hakeemem Jeffriesem. Po serii spotkań polski prezydent oddał się do dyspozycji dziennikarzy.

„Pierwszy etap mojej dzisiejszej wizyty w Waszyngtonie to były spotkania tutaj, w Kongresie, na Kapitolu. […] Zarówno w Senacie, jak i w Izbie Reprezentantów spotkałem się ze spikerami, z liderami mniejszości. Bardzo ciekawe i bardzo dobre rozmowy. Co jest najważniejsze – ten przekaz, że nasze relacje są znakomite i budujemy je niezależnie od tego, kto w danym momencie rządzi” – powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej.

„Z satysfakcją przyjąłem bardzo pozytywne odniesienie się do tej propozycji, którą zgłosiłem, żeby w NATO wydatki na obronność zostały podniesione z 2 do 3 proc. [PKB], z uwagi na to, żeby pokazywać solidarność. Z jednej strony wszyscy wiedzą, że USA mają najpotężniejszą armię i że USA są tym gwarantem bezpieczeństwa, ale z drugiej strony my jako członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego traktujemy swoją obecność w Sojuszu i kwestie bezpieczeństwa odpowiedzialnie i jesteśmy gotowi ponosić ciężary, wynikające z aktualnej sytuacji” – dodał Duda podczas briefingu.

Tymczasem premier Polski Donald Tusk zapowiedział „nagły, nieplanowany szczyt Trójkąta Weimarskiego”. „Nie oszukujmy się – w Europie można nadawać ton różnym sprawom, jeśli trzy stolice się dogadają i będą działać razem. To jest Warszawa, Berlin i Paryż. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, by zrewitalizować Trójkąt Weimarski, by miał realny, mocny wpływ na wszystkie decyzje europejskie” – stwierdził premier.

Autorstwo: SG
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. rozrabiaka 13.03.2024 14:09

  “Głowa państwa podkreśla, że relacje polsko-amerykańskie są „znakomite”. – to znaczy co jeszcze trzeba oddać?

 2. emigrant001 13.03.2024 17:59

  Chodzi o zakup rakiet do F16 za około 4 mld USD.
  USA robi interesy na wojnach a pajac z długopisem podpisuje faktury za was podatnicy, bo to WY za to płacicie. Gdzie jest koniec tego szaleństwa?

 3. rozrabiaka 13.03.2024 18:06

  @emigrant, Jeżeli wpiszemy te F16 (prod. od 1976 roku) na listę UNESCO, jest szansa na ocalenie tych nowoczesnych zabytków przed zniszczeniem

  “Chodzi o zakup rakiet do F16 za około 4 mld USD” – zapłacić to jedno, a dostarczyć to inna sprawa

 4. emigrant001 13.03.2024 20:47

  Nie lekceważyłbym słowa zapłacić, bo to około 16 mld zł. Przy okazji to tylko wycinek płatności za zamówioną broń, którą ukraińcy zutylizują na froncie a dług zostanie.

 5. MasaKalambura 13.03.2024 22:38

  Nuclear shearing, to tam pewnie ogłaszają. Tylko po to potrzebny był i prezio i premio.

 6. rozrabiaka 13.03.2024 22:45

  No będzie nuclear sharing, z Rosji ponoć też zapożyczą…

  Będzie telefon od biedna do Putina: ” Władek – właśnie wylatuje morawiecki i Braun siedzi mu na kolanach, jest też radzio – kierują się do swoich domów – w ameryce, poczekaj 30 minut, daj im spokojnie odlecieć!”

 7. Stary Kulas 14.03.2024 11:01

  @rozrabiaka
  Niby śmieszne i bzdura, ale… jeśli spojrzymy jak Rosja opóźniała akcję na Ukrainie, żeby dać im czas na przygotowanie obrony, to już robi się prawdopodobne.

 8. pikpok 14.03.2024 19:31

  @Stary Kulas
  Gdy Ukraińców wysyłano do Bachmutu, Rosjanie budowali spokojnie umocnienia.
  ,,a system obrony był budowany profesjonalnie, przez firmy budowlane. „Przyjeżdżały firmy, lały beton, robiły umocnienia w stylu Linii Maginota. A tych linii są trzy, cztery” – relacjonuje. Dodał, że zdaniem ukraińskich żołnierzy teren jest też gęsto zaminowany.” https://kresy.pl/wydarzenia/polak-wolontariusz-o-kontrofensywie-ukrainy-nie-ma-zadnych-sukcesow-jest-znacznie-gorzej-niz-sie-powszechnie-przedsta
  „Wrzucają [ukraińskich żołnierzy] na nasze pola minowe pod nasz ostrzał artyleryjski, zachowując się tak, jakby w ogóle nie byli swoimi obywatelami. To zdumiewające”
  https://www.rt.com/russia/581677-putin-ukraine-battle-tactics/
  Zełenski i spółka zmuszają swoje wojska do obrony niewielkiego przyczółka na kontrolowanym przez Rosję brzegu Dniepru, to tzw. bilet w jedną stronę.
  Natomiast sobie uruchamiają sezonowe połączenia kolejowe do ośrodków narciarskich.
  https://www.rt.com/russia/589097-kiev-send-soldiers-die-putin/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.