Nowy rząd Brazylii zniszczy dżunglę amazońską?

Opublikowano: 16.06.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 356

Światowi ekolodzy biją na alarm – rządowy plan budowy 40 tam na rzece Tapajos doprowadzi do dewastacji największego na świecie lasu deszczowego. Zatopione zostaną także całe wsie, zamieszkane przez rdzenną ludność.

Działający ręka w rękę z globalnymi koncernami energetycznymi tymczasowy rząd Michela Tremera, który objął władzę po usunięciu z urzędu lewicowej prezydent Dilmy Rousseff, promuje powstanie tam jako rozwiązania ciągłych niedoborów prądu i poprawić sytuację ekonomiczną. Na Tapajos miałyby zostać stworzone elektrownie wodne o mocy 25 gigawatów, dzięki tamom powstałby także szeroki szlak handlowy, którym można by transportować soję (jej największy światowy producent, Blairo Maggi, jest ministrem rolnictwa w rządzie Tremera) i inne towary do Europy.

Ekolodzy – przede wszystkim z Greenpeace (organizacja wydała nawet specjalny raport na ten temat) przekonują, że zyski z inwestycji są mocno przeszacowane, a rząd w ogóle nie bierze pod uwagę strat. Największą z nich, zdaniem Greenpeace, byłoby zalanie setek mil kwadratowych bezcennej puszczy amazońskiej. Chodzi jednak nie tylko o środowisko naturalne, ale też o ludzi. W wyniku budowy tamy Belo Monte, która jeśli powstanie, będzie szóstą co do wielkości tamą na świecie, zatopione mają zostać tereny ludu Munduruku, który żyje na nich od tysięcy lat, a 13 tys. mieszkańców Sawré Muybu, wioski leżącej na Tapajos, stanie się uchodźcami. Jeśli plan rządu Tremera się ziści, takich wiosek będą setki.

Wsparcie dla Munduruku wyraził Greenpeace, walka z Belo Monte będzie kluczowa – to właśnie “dzięki” tej tamie, która zmieni bieg Tapajos, powstać ma szlak handlowy, szczególnie opłacalny dla wielkich producentów soi. Jednak nawet pod względem ekonomicznym, zyski z budowy tam są wątpliwe – zdaniem Greenpeace i innych organizacji ekologicznych, moc elektrowni wodnych jest przeszacowana, niebrane są także pod uwagę skutki ekologiczne. Wpływ tak szeroko zakrojonej inwestycji na środowisko może być katastrofalny również pod kątem ekologicznym. Wycinka lasów amazońskich już teraz zmienia klimat Brazylii, powodując susze w okolicach Sao Paulo.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o