Niektóre sposoby ochrony przed inwigilacją w sieci – 2

Opublikowano: 11.10.2010 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery

Liczba wyświetleń: 697

SZYFROWANIE ROZMÓW PRZEZ KOMUNIKATORY INTERNETOWE

Pidgin – wieloplatformowy komunikator internetowy, obsługujący szereg protokołów transmisyjnych. Pidgin jest wolnym oprogramowaniem, dostępnym na warunkach GNU GPL. Pidgin umożliwia kontakt z użytkownikami komunikatorów: AOL Instant Messenger, Facebook chat– możliwość importowania listy znajomych z portalu społecznościowego FACEBOOK (wymagany plugin), Gadu-Gadu, ICQ, Internet Relay Chat, XMPP (Google Talk, …), MSN Messenger, MySpaceIM, MXit, Novell GroupWise, OpenNAP, SILC, SIMPLE, Skype , Tencent QQ, tlen.pl ,Xfire, Yahoo! Messenger, Zephyr. Stosowanie Pidgin – a z wtyczkami szyfrującymi umożliwia korzystanie więc jednocześnie szyfrowanie rozmów prowadzonych za pomocą wyżej wymienionych komunikatorów. Do multikomunikatora Pidgin dostępne są następujące wtyczki szyfrujące:

1. OTR używa kombinacji algorytmu klucza symetrycznego AES, protokołu Diffiego-Hellmana i funkcji skrótu SHA-1. Pozauwierzytelnianiem i szyfrowaniem, OTR zapewnia doskonałą poufność przesyłania i szyfrowanie z możliwością zaprzeczania. Jest najbezpieczniejszym z dostępnych protokołów szyfrujących dla Pidgina, jest także domyślnym komponentem zawartym w Adium..

2. Pidgin Encryption: Pidgin Encryption nie oferuje bezpiecznej metody wymiany kluczy szyfrujących i ich weryfikacji, co może skutkować fałszywym poczuciem bezpieczeństwa.

3. Pidgin Paranoia: Pidgin Paranoia korzysta z szyfrowania, które jest silne na papierze, ale w praktyce jest dość podatne na ataki.

4. XMPP/PGP: XMPP/PGP nie jest tak bezpieczne jako OTR, ale jest już standardem. Pidgin-PGP pozwala na szyfrowanie komunikatów wysyłanych do użytkowników off-line.

Pidgin – a ściągnąć można na przykład stąd: http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/komunikatory/Pidgin.html. A tutaj znajdziecie instrukcję instalacji i użytkowania: http://aragwain.wordpress.com/2010/08/25/szyfrowanie-rozmow-w-pidginie/

Miranda – otwarty multikomunikator internetowy dla systemów z rodziny Microsoft Windows. Dla Mirandy dostępne są wtyczki szyfrujące. W zależności od wersji Mirandy szyfrowanie opiera się na protokole OTR lub na kluczach PGP. Mirandę ściągniesz z Polskiego Portalu Mirandy, tak także znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, niestety autorzy strony nie zezwalają na jej linkowanie, więc linka nie wkleję.

EKG2 – oparty na wtyczkach komunikator internetowy dla systemów uniksowych (Linux, BSD). Oprogramowanie obsługuje różne protokoły m.in. XMPP (Jabber, z obsługą GTalka i Tlena), Gadu-Gadu (przy zastosowaniu biblioteki libgadu), IRC, rozpowszechniane jest na licencjiGPL. Moim zdaniem, z uwagi na obsługę wielu komunikatorów można zaliczyć EKG2 do multikomunikatorów. Jest on wyposażony w protokół ORT. EKG2 oraz potrzebne informacje zaczerpniesz z tej strony: http://pl.ekg2.org/index.php

X-IM – komunikator pod Windowsa. Ma wbudowane 256-bitowe szyfrowanie i 2048-bitowe klucze. Dostępny tutaj: http://x-im.net/

ODRĘBNY PROGRAM DO SZYFROWANIA KOMUNIKATORÓW

SIMP – współpracuje z MSN Messenger, Yahoo! Messenger, ICQ/AOL Instant Messenger (AIM), Jabber/Google Talk i działa systemach Windows i Linux. Należy go uruchomić w tle, po odpowiedniej konfiguracji sam będzie wykrywał połączenia i szyfrował je.

SZYFROWANIE POCZTY ELEKTRONICZNEJ

EnigMail – dodatek do aplikacji Mozilli został przygotowany, który może szyfrować nie tylko treść e-maila, ale również załączniki.

A-LOCK – który służy do szyfrowania poczty elektronicznej. W Internecie można ściągnąć darmową wersję A-LOCK-5.1 , która nie ma ograniczeń czasowych , ale ma ograniczenia funkcji. Program po uruchomieniu pracuje w tle redukując się do ikony w pasku zadań w prawym dolnym rogu ekranu. Klikając prawym przyciskiem myszy użytkownik może wybrać funkcję programu. Program w wersji darmowej potrafi zaszyfrować plik tekstowy przy pomocy podanego klucza. Klucz ten w wersji darmowej jest ograniczony do 5 znaków, w wersji pełnej może mieć do 56 znaków dla użytkowników z USA i Kanady, a 7 znaków dla pozostałych. Plik do szyfrowania można otworzyć w oknie edycji (Private Window), albo w oknie zewnętrznego edytora.

CenturionMail – umożliwia w szybki i łatwy sposób szyfrowanie poczty elektronicznej. Produkt przeznaczony jest dla klientów korporacyjnych i znakomicie współpracuje z najpopularniejszym programem do obsługi poczty elektronicznej – Microsoft Outlook. Aplikacja wykorzystuje do szyfrowania 256 bitowy klucz. Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość tworzenia zaszyfrowanych maili, których nie można otworzyć przed określonym czasem lub datą (opcja Time Bomb).

Z pewnością nie wyczerpałem jeszcze tematu. Zawsze znajdzie się coś, co przeoczyłem, lub o czym nie wiedziałem. Chciałbym więc zachęcić koleżanki i kolegów, którym temat nie jest obcy do rozszerzenia zagadnienia.

Opracowanie: Cartafirus
Źródło: New World Order

BIBLIOGRAFIA

1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pidgin

2. http://pidgin-encrypt.sourceforge.net/index.php

3. http://grzglo.jogger.pl/2009/01/17/szyfrowanie-w-pidginie/

4. http://hack.pl/forum/faq/5059-szyfrowanie-danych-praktyczne-zastosowania.html

5. http://pl.ekg2.org/index.php

6. http://rafalwit.klub.chip.pl/a_Lock.htm

7. http://www.zoom.idg.pl/ftp/pc_9651/CenturionMail.3.0.3.html


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.