Nie będzie jawności wynagrodzeń?

Opublikowano: 04.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1073

Najprawdopodobniej już po pierwszym czytaniu odrzucona zostanie propozycja nowych przepisów, mających na celu zmuszenie ich do publikowania oferowanych wynagrodzeń w ofertach pracy. Według przedstawicieli pracodawców byliby oni zagrożeni z tego powodu grzywną, a ponadto mogłoby to zagrozić ich dotychczasowej przewadze konkurencyjnej.

Projekt ujawniania wynagrodzeń brutto w ofertach pracy zgłosili pod koniec ubiegłego roku posłowie Koalicji Obywatelskiej. Został on obecnie skierowany do pierwszego czytania w Sejmie, ale najprawdopodobniej jego wprowadzenia w ogóle się nie doczekamy. Przeciwko takiemu rozwiązaniu są organizacje pracodawców, część instytucji państwowych, a nawet członkowie NSZZ „Solidarność”.

Przedsiębiorcom nie spodobał się przede wszystkim fakt wprowadzenia sankcji w postaci grzywny, jaka groziłaby za nieopublikowanie informacji o proponowanym wynagrodzeniu. Ponadto lobby biznesowe mówi o bliżej nieokreślonych kosztach związanych z podawaniem wynagrodzenia w ofertach pracy, przy czym najciekawszy wydaje się być argument o zagrożeniu dla „przewagi konkurencyjnej” wypracowanej przez firmy.

Autorzy pomysłu twierdzą z kolei, że w ten sposób można uniknąć szeregu niepożądanych zjawisk na rynku pracy. Chodzi przede wszystkim o dyskryminację płacową, narzucanie krzywdzących warunków podczas rekrutacji, a także brak możliwości porównania różnych ofert przez potencjalnych pracowników.

Na podstawie: Forsal.pl, Money.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o