Naukowcy hodują “mięso” na bazie żelatyny

Opublikowano: 25.10.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 557

Naukowcy z Harvard School of Engineering and Applied Sciences. John A. Paulson (SEAS) hoduje komórki mięśniowe królika i krowy na jadalnych żelatynowych formach, które przypominają strukturę mięsną. To kolejny dowód na to, że w końcu prawdziwe mięso można wyprodukować w laboratorium i nie ma rzekomo potrzeby hodowli i zabijania zwierząt, jak donosi serwis prasowy raportów SEAS. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Science of Food”.

„Aby wyhodować tkankę mięśniową przypominającą mięso, musieliśmy znaleźć materiał, który byłby jadalny i pozwoliłby komórkom mięśniowym na wiązanie i wzrost w trójwymiarowej objętości. Ważne było znalezienie skutecznego sposobu produkcji dużej liczby tych form, aby uzasadnić ich potencjalne zastosowanie w produkcji żywności ”- powiedział Luke McQueen, główny autor pracy.

Próbując przezwyciężyć te trudności, naukowcy zastosowali metodologię opracowaną w SEAS. Wykorzystuje siłę odśrodkową do obracania długich nanowłókien o określonych kształtach i rozmiarach. Zespół opracował dietetyczne włókna żelatynowe, które stanowią podstawę wzrostu komórek. Włókna te naśladują macierz zewnątrzkomórkową naturalnej tkanki mięśniowej, tzw. „klej”, który utrzymuje tkankę razem i określa jej teksturę.

Zespół „osadził” włókna szalki Petriego komórkami mięśniowymi królika i krowy, które utrwalono na żelatynie. Wyrastają one w długie cienkie struktury podobne do prawdziwego mięsa. Naukowcy porównali teksturę mięsa hodowanego w laboratorium z prawdziwym mięsem królika, boczkiem, polędwicą wołową i innymi produktami mięsnymi. Okazało się, że chociaż produkty wyhodowane i naturalne miały porównywalną teksturę, naturalne mięso wciąż zawierało więcej włókien mięśniowych, czyli były bardziej dojrzałe.

„Dojrzewanie mięśni i komórek tłuszczowych in vitro pozostaje dużym wyzwaniem, które będzie wymagało połączenia zaawansowanych źródeł komórek macierzystych, preparatów pożywek wolnych od surowicy, takich jak nasze jadalne formy oraz postępu w metodach hodowli w bioreaktorach” – powiedział McQueen.

Badacze dowiedli jednak po raz kolejny, że mięso, lub produkt przypominający je, można wyhodować w laboratorium.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 25.10.2019 14:00

    Samo mięso w ogóle niemal jest pozbawione smaku. Prawie ze wszystkiego można zrobić preparat mięsopodobny używając odpowiednich środków chemicznych, przypraw itd. Skąd to całe halo ze sztucznym mięsem, skoro większość wyrobów tzw. mięsnych to tak naprawdę wyroby mięsopodobne albo wręcz coś sztucznego, mięsopodobnego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.