Nanotechnologia i druk 3D nową nadzieja w leczeniu wad wzroku

Opublikowano: 14.08.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1250

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) to główna przyczyna ślepoty w krajach rozwiniętych. Choroba ta prowadzi do zniszczenia części siatkówki odpowiedzialnej za ostre widzenie, powodując rozmycie w centralnym polu widzenia. Wydaje się jednak, że na horyzoncie pojawia się nowa nadzieja dla osób cierpiących na AMD. Naukowcy z Anglia Ruskin University w Wielkiej Brytanii odkryli innowacyjną metodę leczenia tej choroby za pomocą nanotechnologii 3D.

Choroba AMD występuje w dwóch formach: „suchej” i „mokrej”. W suchym AMD komórki RPE w plamce żółtej ulegają zniszczeniu, co prowadzi do utraty wzroku. W mokrej postaci AMD nieprawidłowy wzrost naczyń krwionośnych prowadzi do szybkiego zniszczenia komórek RPE i gwałtownego pogorszenia wzroku. Istniejące metody leczenia, takie jak iniekcje do oka, są kosztowne i często niezbyt skuteczne.

Jednak nowa metoda, którą opracowali naukowcy, wykorzystuje proces zwanym elektroprzędzeniem do wytworzenia trójwymiarowego rusztowania z nanowłókien, na którym hodowane są ludzkie komórki siatkówki. Rusztowanie jest tworzone poprzez przepuszczenie płynu polimerowego przez pole elektryczne, które przekształca płyn w ultracienkie mikroskopijne włókna. Do stworzenia rusztowania użyto połączenia dwóch polimerów, poliakrylonitrylu (PAN) i Jephamin, a następnie potraktowano je acetonidem fluocinolonu, powszechnie używanym steroidem.

Naukowcy odkryli, że takie rusztowanie pokryte powłoką przeciwzapalną sprzyja wzrostowi, różnicowaniu i funkcjonowaniu komórek RPE. Wyhodowane komórki pozostały zdrowe i zdolne do życia przez 150 dni. Jak podkreśla autorka badań, Barbara Pirsionek, nowa metoda jest bardziej zgodna z biologicznymi warunkami hodowli komórek, ponieważ rusztowania zapewniają komórkom bardziej naturalne środowisko 3D.

Chociaż AMD jest złożoną chorobą, której nie można całkowicie wyleczyć, nanotechnologia 3D otwiera drzwi do bardziej skutecznego i mniej inwazyjnego leczenia. Naukowcy są pełni nadziei, że świeżo wyhodowane komórki będą można przeszczepić do ludzkiego oka, aby zastąpić zniszczone komórki RPE.

To odkrycie to ekscytujący krok naprzód w okulistyce, który może prowadzić do znacznego postępu w leczeniu AMD i innych chorób zagrażających wzrokowi. Wykorzystanie nanotechnologii 3D do hodowli komórek siatkówki może stanowić przełom w leczeniu wad wzroku, który na zawsze zmieni oblicze opieki okulistycznej i da nową nadzieję milionom osób na całym świecie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 14.08.2023 21:16

    Wystarczy wyeliminować to, co powoduje choroby oczu, wtedy wymyślanie cudownych rozwiązań nie będzie wymagane

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.