Największe demonstracje od dwudziestu lat

Opublikowano: 19.06.2013 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

17 czerwca od stu do dwustu tysięcy ludzi demonstrowało w w Sao Paulo, Rio de Janeiro, Brasilii, Belem, Belo Horizonte, Salvadorze i innych brazylijskich miastach. Bezpośrednią przyczyną protestu były wysokie koszty transportu publicznego i zbliżających się mistrzostw świata w piłce nożnej. To kolejne takie demonstracje w ostatnich dniach. Tym razem objęły cały kraj, podczas gdy kilka dni temu miały miejsce w dwóch największych metropoliach Brazylii.

Uczestnicy protestów uważali, że za dużo pieniędzy jest wydawanych na futbolowe mistrzostwa świata w 2014 roku oraz igrzyska olimpijskie w 2016 roku, a za mało na edukację czy zdrowie. “Jestem tu, bo chcę żyć w lepszym mieście i w lepszym kraju. Myślę, że to państwo nie jest uczciwe wobec swego narodu” – powiedział jeden z nich.

W większości przypadków demonstracje przebiegały w pokojowy sposób. Starcia z policją były nieliczne, jednak według brytyjskiego dziennika „The Guardian” w pobliżu siedziby zgromadzenia ustawodawczego w Rio de Janeiro kilka osób zostało rannych, co najmniej jeden samochód został przewrócony i spalony, a w budynkach należących do banków i biur notarialnych wybito szyby.

Zdaniem komentatorów demonstracje 17 czerwca ocenić można jako największe w Brazylii od dwudziestu lat.

Autor: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
FralTral
Użytkownik
FralTral

Chwała bohaterom!

use.your.head
Użytkownik
use.your.head

W analogicznej sytuacji w Polandii, większość zjadaczy czipsów cieszyła się jak małe dzieci z Euro 2012, które pochłonęło nie mniej kasy (której to zabrakło na szpitale, przedszkola, stołówki i 1000 innych rzeczy)…
Znak byłby to, że w PL ludzie są już całkiem bezmyślni, ułożeni, stłamszeni, nażarci i bezsilni?