Na Podkarpaciu żyje 90% polskich niedźwiedzi

Opublikowano: 03.05.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 828

Na Podkarpaciu w ostatnim półwieczu dziesięciokrotnie wzrosła liczebność niedźwiedzi. “Aktualnie żyje tutaj największa w Polsce populacja tych zwierząt” – powiedział w środę rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Zaznaczył, że podkarpackie niedźwiedzie “nadal zachowują się zgodnie z pierwotnymi instynktami”. “Unikają ludzi, ale lubią spacerować leśnymi drogami” – dodał Marszałek.

Jeszcze na początku lat 1970. liczebność tych zwierząt w południowo-wschodniej Polsce szacowano na ok. 20 osobników. Niedźwiedzie występowały wtedy tylko w Bieszczadach. “W latach 1990. było już 50, a dziesięć lat temu 100” – podkreślił rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Aktualnie na Podkarpaciu, przede wszystkim w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim bytuje przeszło 200 tych drapieżników. Stanowią 90 proc. polskiej populacji.

“Wysoka liczebność zwierzyny, w tym niedźwiedzi, świadczy o dobrym stanie podkarpackich lasów. Są one jedną z najważniejszych krajowych ostoi dzikiej zwierzyny” – przypomniał rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Marszałek dodał, że “nigdzie, poza Podkarpaciem, nie występuje tak pełna gama wielkich drapieżników, włącznie z niedźwiedziem, wilkiem i rysiem, oraz największych roślinożerców, razem z żubrem, łosiem i jeleniem”. Zwrócił uwagę, że w lasach Podkarpacia żyje m.in. ponad pół tysiąca wilków, 260 rysi, 200 żbików oraz prawie pół tysiąca dzikich żubrów.

“Wśród podkarpackich niedźwiedzi nie występuje zjawisko synantropizacji, czyli zaniku instynktownego strachu i skłonności do przebywania w pobliżu ludzi, głównie w celu łatwego zdobycia pożywienia. Takie przypadki zdarzają się np. u niektórych niedźwiedzi tatrzańskich” – zaznaczył rzecznik.

Podkreślił jednak, że od kilku lat podkarpackie niedźwiedzie coraz częściej można spotkać w miejscach wykładania karmy dla zwierzyny płowej. “Czasami lubią też spacerować leśnymi drogami” – zauważył.

Tablice ostrzegające przed tymi drapieżnikami ustawiono w lasach; tam gdzie niedźwiedzie mają swoje ostoje. Co roku dochodzi do dramatycznych spotkań z drapieżcą, w których człowiek bywa poszkodowany. Był też jeden tragiczny efekt spotkania człowieka z niedźwiedziem; w październiku 2014 r. w Olszanicy w Bieszczadach niedźwiedź zabił mężczyznę.

Niedźwiedzie są wszystkożerne; dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat. Zaliczają się do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.

Autorstwo: Alfred Kyc
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 03.05.2018 17:57

    Niedźwiedź nie tylko zalicza się do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie, lecz po prostu jest najniebezpieczniejszym drapieżnikiem w Europie, ale też zdaje się w Ameryce Północnej. A z tym instynktownym lękiem przed człowiekiem, to nawet w przypadku całkiem dzikich niedźwiedzi może być bardzo różnie – trzeba przyznać, że potrafi być bardzo nieprzewidywalny i to czyni go dodatkowo niebezpiecznym.

  2. net 04.05.2018 11:16

    Niedźwiedzie najbardziej niebezpieczne są po przebudzeniu, gdy są głodne i
    nie mają co jeść, a jeszcze bardziej niebezpieczne, gdy spotka się matkę z młodymi.

    Nie mylić z misiów z lasu z Uszatkiem, czy płaczliwym Koralgolem ;D

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.