Na lewo od wojny

Opublikowano: 19.03.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1260

18 marca w Warszawie odbyło się spotkanie przed rejestracyjne Polskiego Ruchu Lewicowego i ekspertów z dziedziny gospodarki i prawa związanych z tym środowiskiem. W spotkaniu brało udział trzydziestu przedstawicieli z całej Polski. Prowadząca zebranie Alicja Grzybowska poinformowała, że zebrano potrzebne podpisy i skompletowano dokumenty potrzebne do rejestracji partii politycznej o nazwie Polski Ruch Lewicowy. Teraz trzeba czekać na decyzję sądu. W najbliższym czasie pojawi się całościowy program formacji dostępy w internecie.

Polski Ruch Lewicowy jest formacją antyimperialistyczną, socjalną i patriotyczną. Nie zajmuje się sprawami obyczajowymi. Wśród współzałożycieli tej formacji jest Andrzej Jaroszewicz, polski rajdowiec, syn zamordowanego premiera Piotra. W spotkaniu udział wzięli między innymi dawny lider Ruchu Odrodzenia Gospodarczego Zbigniew Sowa, dr Włodzimierz Gorki i dr Edward Karolczuk. Ze względu na krytyczny stosunek do nadgorliwego angażowania się Polski w sprawy wojny toczonej na terenie Ukrainie organizatorzy mieli trudności z wynajęciem sali. Uczestnicy podkreślali w swoich wypowiedziach hasło, że „nie ma lewicy bez patriotyzmu”.

Podczas spotkania zajęto trzy stanowiska, w ważnych sprawach dotyczących Polski. Pierwsze dotyczyło skazania jednego ze współzałożycieli tej formacji Henryka Mikietyna na 3 miesiące aresztu w zawieszeniu na 2 lata i karę 10 000 grzywny za to, że inaczej widział i komentował sprawę wojny na Ukrainie niż rząd. Działacze PRL-u powołują się w swoim stanowisku na art. 54 „Konstytucji RP”, która mówi: „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane” W dalszej części stanowiska możemy przeczytać między innymi, że: „Polski Ruch Lewicowy nie zgadza się z coraz powszechniejszą cenzurą i karaniu za poglądy polityczne. Zgodnie z zasadą, będziemy bronić również prawa do wygłaszania takich poglądów, z którymi częściowo lub całkowicie się nie zgadzamy. Uważamy karanie za niewłaściwe poglądy za jedną z oznak totalizmu i przypomina to smutne praktyki sanacyjnych i bermanowskich czasów”.

Kwestia wspomnianej cenzury jest tematem drugiego stanowiska antyimperialistycznej. W tekście wspominana jest między innymi nielegalne działania cenzorskie względem naszej redakcji – „Służby specjalne na polecenie rządu stosują prewencyjną cenzurę, czego przykładem jest strona internetowa czasopisma „Myśl Polska” czy medialne ataki na organizatorów ruchów antywojennych – czego doświadczyła p. prof. Maria Szyszkowska (Kongres Pokoju) i p. dr Leszek Sykulski (Polski Ruch Antywojenny). Polski Ruch Lewicowy nie wyraża zgody na totalitarne działania na terenie naszej ojczyzny ani ze strony globalnych korporacji, ani rządu. Domagamy się poszanowania wolności słowa i stosowania się do zapisów polskiej […] Domagamy się natychmiastowego zaprzestania stosowania cenzury prewencyjnej i odblokowania nielegalnie blokowanych stron internetowych. Domagamy się również reakcji”.

Ostatnie stanowisko dotyczy wojny i coraz powszechniejszej rusofobii. Uczestnicy spotkania napisali między innymi: „Polski Ruch Lewicowy jest przeciwny wojnie. Każdej wojnie. Krytykowaliśmy jako środowisko polityczne od wielu lat konflikt rosyjsko-ukraiński. Z wielkim bólem obserwowaliśmy przez lata każdą niepotrzebną śmierć […] Opowiadamy się, za jak najszybszym pokojem. Pozostajemy krytyczni wobec informacji z obu stron konfliktu, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że wojna prowadzona jest również na poziomie informacji. Stanowczo protestujemy przeciwko wszelkiej nienawiści i pogardzie, w tym rusofobii czy nienawiści kierowanej w stosunku do Ukraińców. Opowiadamy się za tym, by Polska promowała pokój i drogę dialogu. Nie ma przyzwolenia Polskiego Ruchu Lewicowego na niechęć, pogardę i nienawiść do jakiegokolwiek narodu. Zwłaszcza dzisiaj, gdy z powodu okropieństw wojny nie ma już żadnych hamulców. Wzywamy do zapewnienia bezpieczeństwa naszym rodakom z dawnych Kresów Wschodnich. Opowiadamy się za pomocą humanitarną dla ofiar, nie patrząc na ich narodowość”.

Dr Włodzimierz Gorki w swojej wypowiedzi podkreślał, że Polski Ruch Lewicowy musi być w opozycji nie tylko do PiS-u, ale również PO i Nowej Lewicy. Bo wszystkie te formacje są prowojenne. Mówił o szukaniu sojuszników w środowiskach antyglobalistycznych i antywojennych. Podkreślał bliskość stanowiska PRL-u z Kongresem Pokoju prof. Marii Szyszkowskiej, jak i Polskiego Ruchu Antywojennego dr. Leszka Sykulskiego i Sebastiana Pitonia. Artykułował konieczność pracy organicznej w terenie i edukowanie młodych ludzi. W dalszej dyskusji pojawiały się wątki mówiące o tym, że NATO nie jest już tym samym sojuszem co w 1999 roku, a w Unii Europejskiej nastąpiły radykalne zmiany, które dzisiaj podporządkowują ją politycznie Stanom Zjednoczonym. Osoby zabierające głos w dalszej podkreślały, że trzeba działać na rzecz minimalizacji konfliktów z naszymi sąsiadami – zwłaszcza Federacją Rosyjską, Niemcami i Białorusią.

Nie wiem, czy Polskiemu Ruchowi Lewicowemu uda się zaistnieć na scenie politycznej. Podejrzewam, że wiele środowisk będzie mu rzucać kłody pod nogi. Istnienie lewicy zajmującej się sprawami gospodarczymi i politycznymi, a nie obyczajowymi jest niewygodne zarówno dla rządzących, jak i tzw. opozycji sejmowej. Życzę autentycznej lewicy antyimperialistycznej jak najlepiej, taka lewica w odróżnieniu od biedroniowego lewactwa jest Polsce potrzebna.

Autorstwo: Łukasz M. Jastrzębski
Źródło: MyslPolska.info

12

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. sanchop 19.03.2023 13:05

    “Dr Włodzimierz Gorki w swojej wypowiedzi podkreślał, że Polski Ruch Lewicowy musi być w opozycji nie tylko do PiS-u, ale również PO i Nowej Lewicy. Bo wszystkie te formacje są prowojenne” acha a konfederacje, wspierające wojne to dobre są, a nawet super i do tego ten mentzen, jak on wygląda a jak mówi! Jestem nim zachwycony. Taki piękny ma krawat ma mój głos! Pis potrzebny jest ktoś taki, może zastąpi samego Mateusza, jest o wiele ładniejszy od niego.

  2. Baltazar Bombka 19.03.2023 20:30

    PRL – przynajmniej łatwy do zapamiętania i odpowiednio do charakteru partii kojarzący się skrót.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.