Można gwizdać na prezydenta Polski

Opublikowano: 18.10.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2473

Tak można wywnioskować z wyroku Sądu Rejonowego w Wejherowie, który uniewinnił osoby oskarżone za wygwizdanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Przypomnijmy: 10 lutego, w trakcie pierwszej fazy kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi, Andrzej Duda i jego główna kontrkandydatka Małgorzata Kidawa-Błońska przebywali w Pucku. Urzędujący prezydent wziął udział ws. uroczystościach ku czci 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem. Wśród widzów była duża grupa przeciwników Andrzeja Dudy i to z ich strony padały ostre hasła pod adresem Dudy: „Będziesz siedział’, „Duda=cztery litery”, „Marionetka”, „Hańba”, „Wypad”, „Przestańcie kraść”. Część z nich była umieszczone na transparentach, część odczytywano wzmacniając je sprzętem nagłaśniającym. Napisom towarzyszyły ogłuszające gwizdy.

Małgorzata Kidawa-Błońska potem z niektórymi spośród protestujących wymieniała pozdrowienia i uściski. To wywołało furie ze strony posłów PiS i prawicowych mediów. Żądano przeprosin ze strony polityczki za zachowanie protestujących, zarzucano jej, że specjalnie przywiozła przeciwników na uroczystość do Pucka, a potem do Wejherowa, gdzie sytuacja się powtórzyła. „To jest po prostu niewyobrażalne. Kidawa-Błońska powinna wycofać się z tej sytuacji i jak najszybciej przeprosić za swoje zachowanie”, cytował wypowiedź ówczesnego wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety portal gazeta.pl.

Policja postawiał zarzuty dwóm osobom uczestniczących w tamtejszym proteście. Zarzucano im zakłócanie spokoju, a także używanie urządzeń nagłaśniających na terenach miast czy przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

Wczoraj, 16 października, Sąd Rejonowy w Wejherowie uniewinnił te osoby. W uzasadnieniu podniósł, że skorzystały one z wolności zgromadzeń, podczas którego wyrażały swoje poglądy, do czego miały prawo. Co zaś się tyczy używania urządzeń nagłaśniających, sąd zwrócił uwagę, że organizatorzy uroczystości, w których brał udział Duda, mieli nagłośnienie o wiele większej mocy niż protestujący przeciwko prezydentowi, ale tego akurat policja nie zauważyła.

To ważny, choć nieprawomocny wyrok. Sąd jednoznacznie wskazał na nienaruszalne prawa do wyrażania poglądów przez obywateli, powściągnął nadgorliwość i stronniczość policji, która nie powinna chodzić na pasku władzy, a także pokazał, że jeszcze nie cały wymiar sprawiedliwości jest podporządkowany władzy politycznej.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 18.10.2020 14:35

    Nie wolno okazywac uczuc w parlamencie europejskim ,wobec wladzy tez a dla kogo jest ta wladza dla ludzi ,kto ja ocenia i wybiera ludzie wiec moze troche niewygodnisci z bycia osoba publiczna
    Jeszcze lamenty ze 5 tka bo pies ma miec 8 metrow lancucha 24 metry kwadratowe nie moze byc na uwiezi caly czas i nie beda mogli w klatkach metroeych psow trzymac.
    Malo tego befa kontrole i mandaty za zle warunki zwierzat

  2. kozik 18.10.2020 21:53

    Spektakl. I tak nie jest istotne, jaką aktualnie nazwę nosi ugrupowanie pomagdalenkowe, które realizowało plan Sorosa-Sachsa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.