Memy mogą zniknąć z Internetu

Opublikowano: 16.04.2019 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1476

Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę w sprawie zaostrzenia norm prawa autorskiego w Internecie, poinformowała 15 kwietnia służba prasowa Rumunii, która przewodniczy organizacji. „Dyrektywa o prawach autorskich została zatwierdzona przez Radę Ministrów UE” – stwierdzono w komunikacie.

26 marca Parlament Europejski zatwierdził tę reformę, co wywołało dużą reakcję. Przeciwnicy wychodzili na wiece, a duże firmy internetowe protestowały. Jeden z artykułów dokumentu wprowadza podatek od korzystania z cudzych treści dla wielu platform. Przed opublikowaniem filmu, muzyki czy artykułów trzeba będzie uzyskać licencję na dystrybucję.

Nowe zasady regulacji praw autorskich przewidują, że giganci internetowi, np. Facebook lub Google będą musieli płacić, jeśli korzystają z pracy artystów czy dziennikarzy. Szczególne kontrowersje budzą też zapisy, które zobowiązują platformy internetowe do filtrowania treści, by wychwycić nielegalne kopie oraz zawieranie „sprawiedliwych umów licencyjnych z właścicielami praw autorskich”.

Kolejny punkt mówi o „filtrowaniu internetowych memów”. Internauci obawiają się, że ta poprawka zniszczy memy i inne treści oparte na oryginale.

Rada UE podjęła ostateczną decyzję. Holandia, Luksemburg, Polska, Włochy i Finlandia nie poparły dyrektywy. Zaznaczyły, że „nie ma jasności prawnej, doprowadzi do niepewności wielu zainteresowanych stron i może naruszyć prawa obywateli UE”.

Nowe prawo nie dotyczy encyklopedii internetowych ani platform oprogramowania typu open source, jak wskazali autorzy. Władze UE zaprzeczyły całkowitemu zakazowi memów czy karykatur.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.