Marsz Powrotu Palestyńczyków z okazji 75-lecia Nakby

Opublikowano: 17.05.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1613

W dniu 14.05.2023 r. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu odbyły się Marsze Powrotu – demonstracje mające na celu przypomnienie wydarzeń sprzed 75 lat, masowego wysiedlenia Palestyńczyków z ich ojczyzny w 1948 r.

https://www.youtube.com/watch?v=u4Kz6avZ8OU

W marszu udział wzięli dyplomaci i posłowie, w tym poseł Maciej Konieczny (Lewica), przewodniczący Polsko-Palestyńskiej Grupy Parlamentarnej. Marsz zaczął się na ul. Nowy Świat w Warszawie i przeszedł trasą do Starego Miasta, gdzie pod Kolumną Zygmunta przemówienie wygłosił ambasador Palestyny w Polsce JE Mahmoud Khalifa. Ambasador zwrócił uwagę, że miejsce jego wystąpienia nie zostało wybrane przypadkowo. Stare Miasto w Warszawie było świadkiem wielu okrucieństw okupanta niemieckiego, co upodabnia je do ziem palestyńskich, które podobnych okrucieństw doświadczają od 1948 roku. Mahmoud Khalifa wspomniał też o 71 masakrach i 531 wyburzeniach miast i wiosek, dokonanych od 1948 roku przez izraelskiego okupanta.

14.05.1948 r. powstało państwo Izrael. Organizacja Narodów Zjednoczonych przegłosowała w dniu 29.09.1947 r. podział Palestyny na państwo żydowskie i arabskie. Palestyńczycy odrzucili ten plan, ponieważ w jawny sposób faworyzował on społeczność żydowską, przewidując dla niej większą część podzielonych ziem, w tym porty i główne ziemie rolne. Wybuchły walki. Około 300 000 Palestyńczyków ewakuowało się ze swoich ziem ojczystych. Dzień po tym jak Izrael proklamował swoją niepodległość, został nazwany przez społeczność Palestyńską jako dzień Nakby – katastrofy, w którym Palestyńczycy stracili swoje państwo.

Marsz wyruszył po godz. 13:00 z Ronda de Gaulle’a i podążając Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem dotarł do Kolumny Zygmunta. Uczestniczyło w nim kilkaset osób, prezentowano flagi palestyńskie oraz hasła Wolna Palestyna. Odbyło się bez ekscesów.

Dzień później, na ul. Krzywickiego w Warszawie, przed budynkiem Ambasady Państwa Izrael odbył się wiec kilkudziesięciu osób, na którym upomniano się o prawa narodu palestyńskiego.

Autorstwo: Tomasz Chiliński
Źródło: Strajk.eu

Lektura uzupełniająca

Alternatywną i bardziej szczegółową relację z marszu znajdziecie na stronie FaktyiAnalizy.info.


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.