Kurs rubla najniższy od początku wojny na Ukrainie

Opublikowano: 15.08.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1796

Słaby kurs rosyjskiego rubla może być efektem sankcji zachodnich, ale wydaje się, że tylko pośrednio. Wpływ na rosyjską walutę ma pogorszenie się bilansu handlowego, a ten wynika ze spadku dochodów związanych ze sprzedażą ropy i gazu.

Zastąpienie eksportu węglowodorów do Europy, kierunkami azjatyckimi, nie równoważy uzyskiwanych wcześniej dochodów. Indie, Pakistan, czy Chiny korzystają z okazji i płacą mniej, niż Niemcy, czy Francja.

Wartość rubla spada i w poniedziałek 14 sierpnia rosyjska waluta osiągnęła poziom ponad 101,40 rubla za dolara, poziom nie widziany od marca 2022 r., kiedy ta waluta załamała się w pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Pogorszenie się bilansu handlowego Rosji to nie jedyna przyczyna upadku rubla. Wielu Rosjan odwraca się od krajowej waluty i szuka oszczędności w dolarach obawiając się inflacji, długoterminowych skutków zachodnich sankcji i rosnących kosztów konfliktu z Ukrainą.

Od początku roku rubel spadł w stosunku do dolara o ponad 26%. Obecnie, aby przeciwdziałać temu zjawisku, rosyjski bank centralny podjął działania interwencyjne.

Z ostatniej chwili: Rosyjski Bank Centralny podniósł 15 sierpnia stopy procentowe dla ratowania sytuacji. Główna stopa procentowa została podniesiona z 8,5% do 12%. Decyzja zapadła dzień po krytyce działań banku bezpośrednio z Kremla. W poniedziałek 14 sierpnia Maxime Oreszkin, doradca ekonomiczny Władimira Putina, skrytykował „politykę pieniężną” BCR w felietonie opublikowanym przez państwową agencję prasową TASS.

Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP, Freedom TV
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. emigrant001 15.08.2023 23:06

  Im bardziej spadnie rubel tym krwawsza będzie wojna. Niestety.

 2. Drnisrozrabiaka 15.08.2023 23:55

  Tanie auta dla nas z rosji dzieki taniemu rublowi.
  Oczywiście nczas-“prorosyjski” traktuje ten sukces jako klęskę. Teraz spadło my rubla kupić nie możemy a on wzrośnie i ktoś zarobi- nikt z nas

 3. MasaKalambura 16.08.2023 00:30

  Atak na dolara trwa.
  Sto jeden i cztery na jednego.
  Juan i Rupia zdobywa północny świat.
  BRICS otwiera nowe Credo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.